Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Letadélko – zvládá miminko I. vzpřímení a jak mu pomoci?

Letadélko – zvládá miminko I. vzpřímení a jak mu pomoci?

První vzpřímení prozradí, zda je miminko dobře posílené a zda nemá problém ve vývoji 

Pasení koníků, první vzpřímení, je z hlediska vývoje důležité. Od cca třetího až čtvrtého měsíce by měl vývoj miminka probíhat v poloze na bříšku. Ellyn tomu říká Tummy time, nebo spíš já jsem si to přeložila jako „čas na bříško“. Záda a páteř miminek se liší od těch dospělých a zaoblení v krční páteři se formuje právě prvním vzpřímením. Děti však mohou koníky pást špatně.  Někdy z toho důvodu, že se jim poloha na bříšku tolik nelíbí, nebo protože ji prostě neznají a někdy proto, že mají problém ve vývoji. Jak to poznáte? Jak naučit miminko dobrému prvnímu vzpřímení a případně jak pomoci řešit problém, který již vznikl?

Pasení koníků

Pokládání dítěte na bříško je důležité z hlediska správného vývoje. Je však důležité vše správně načasovat a dítě na bříšku netrápit. Do tří měsíců si děti drží takzvané novorozenecké postavení. Na rozdíl od dospělých mají miminka záda v lehké kyfóze, tzn. ještě nemají zaoblení, lordózy v oblasti krční a bederní páteře, která vytváří její typický esovitý tvar. Ta se tvoří teprve tehdy, když díte začne zvedat hlavičku, případně když se začíná narovnávat. Pasení koníků je tedy první krokem k formování páteře. Do tří měsíců, kdy se miminko vyrovnává s příchodem na svět, adaptuje se na naše podmínky, ztrácí novorozenecké reflexy, dávejte miminko na bříško na velmi krátké časové úseky, protože se velmi rychle vyčerpá. Pokud nejsou děti na bříško dávané nebo na něm tráví málo času, mají ochablé svaly, neudrží hlavičku tak dobře, mají zaťaté pěstičky a tato poloha jim není příjemná, protože ji neznají. Miminko je psychicky zralejší, již by chtělo postupovat ve vývoji dál, ale motoricky na to takzvaně nemá, protože není posílené, a nastává rozchod ve vývoji. Z tohoto důvodu je velmi často ordinována Vojtova metoda, tedy rehabilitační cvičení, které není pro maminky a miminko zrovna příjemné. Od pasení koníků se tedy odvíjí mnoho.

Vývoj a formování páteře

Jakmile miminko posílí ručičky a šíjové svaly, aby bylo schopné udržet hlavičku, formuje se první zakřivení páteře – krční lordóza a vývoj pak může pokračovat dále. Pokud je miminko na bříško dávané od narození a vývoj pokračuje správně, okolo 3.–4. měsíce se bude otáčet samo ze zad na bříško. Jakmile se naučí otočit zpět (zhruba za další měsíc), bude si již dobu strávenou na bříšku korigovat samo. A uvidíte, že v ní bude velmi často a pomalu tato poloha začne převládat.

Miminku se na bříšku nelíbí

Jenže co s těmi těžkými začátky, kdy miminko na bříšku bezvládně leží a pláče? Rozhodně se nenechte odradit. Pokud miminko není od narození dáváno na bříško, nemá pak ani snahu se na bříško dostat, protože takovou polohu nezná a neví, jak ji zaujmout. Často se mu taková poloha ani nelíbí. A protože se neumí otočit nazpátek, bude na bříšku plakat, dokud jej někdo zase neotočí. Vývoj tedy začne stagnovat, rodič většinou před brekem ustoupí. Vývoj miminka by přitom měl vycházet zejména z polohy na bříšku. Důležité je zvládnutí prvního vzpřímení (pasení koníků), druhého vzpřímení na natažených pažích, následně podstrčení nožiček pod bříško a potom pérování, což je základ pro lezení. Někteří rodiče mají z polohy na bříšku strach i z důvodu obávaného SIDS (Syndromu náhlého úmrtí). Je ale důležité si uvědomit, že je rozdíl mezi polohou na bříšku, když dítě spí, a když je v bdělém stavu. Protože se SIDS objevuje právě ve spánku, nemusí se polohy na bříšku v bdělém stavu rodiče vůbec obávat.

Jak tedy polohu na bříšku ideálně trénovat?

Co nejčastěji otočte miminko na bříško a chvilku ho nechte „bojovat“, postupem času mu to půjde snáz a bez protestů. Osobně doporučuji, aby si maminka dávala novorozence velmi často na svůj hrudník (tedy mezi svá ňadra) v poloze vleže, a zároveň aby při každém přebalování miminko na bříško na chvíli otočila. Nehraje zde roli délka strávená v poloze na bříšku, ale četnost, se kterou je miminko na bříško dávané. Lepší je dávat jej na bříško častěji na krátký časový úsek vícekrát za den, než jednou dvakrát déle. Důležitá je totiž kvalita provedení, takže pokud se unavené miminko na bříšku pět minut vzteká, pravděpodobně se stejně nenaučí to, co má.

Jak vypadá správné první vzpřímení?

Mimiko je při pasení opřené o pokrčené paže, leží na bříšku a opěrným bodem jsou ruce a spodní část břicha a pánev (stydká spona). Ruce miminka by neměly létat a pánev by neměla být ve vzduchu.

Letadélko

Pokud dítě nezapojí horní končetiny, nebude tak mít dobrou oporu. Bude se na bříšku držet jen díky zaklánění hlavičky a přetěžování svalů nejenom v oblasti krční páteře. Letadélko je však i součástí vývoje dítěte. Objevuje se okolo 6. měsíce věku. Pokud jej ale dítě dělá výrazně dřív, setrvává jen v této poloze a neumí pást koníky správně, bude se zaklánět ještě víc a může i přepadat z bříška na záda, což je nežádoucí. (Z bříška na záda se dítě musí otočit postupným zapojováním svalů a ne přepadnutím a navíc musí napřed zvládnout jako první otočení ze zad na bříško). 

Jak poznáte, že miminko pase dobře koníky?

Svlečte si miminko a pozorujte jeho záda. Na nich by neměla vznikat žádná kožní řasa (záhyb). Řasy v oblasti lopatek značí větší záklon hlavičky a řasy v oblasti bederní páteře pak záklon pánve. Pokud tyto řasy pozorujete, pomáhejte miminku koníky pást správně. 

Miminku, které se o ručky neopírá, pomozte fixováním a jemným tlakem na ramínka. Pokud mimiko zvedá pánev od podložky, přitlačte ji k podložce. . Takto miminko fixujte vždy, když bude dělat letadlo. Kromě zmíněného 6. měsíce. 

Přidržení ručiček a mírný tlak na ramínka:

 

Přitlačení pánve k podložce:

 

Jak můžete ještě pomoci? 

  • správným a dobrým držením v náručí – handlingem
  • cvičením na baloně 
  • vaničkováním – cvičením miminka ve vodě u vás doma. (Cvičení zejména na přímé a šikmé břišní svaly.) 

Zaměřte se také na posilování břišních svalů miminka. Zda se na zádech miminka tvoří vrásky, kontrolujte, když je dítě svlečené a bez plenky. Pokud používáte látkové pleny, tak je doporučuji na pasení koníků občas sundávat, protože jsou výrazně vyšší než jednorázové a mění těžiště miminka

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí. Součástí jsou i cviky na baloně. 

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S. 

17 thoughts on “Letadélko – zvládá miminko I. vzpřímení a jak mu pomoci?

  1. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na váš názor. Mám dcerku, za týden jí budou 4 měsíce. Přesně na konci třetího měsíce se sama začala přetáčet na bříško, takže na něm teď tráví většinu času, je tam spokojená, vzteká se pouze když je unavená nebo je už na bříšku opravdu dlouho. Zároveň ale začala zvedat ruce z podložky. Přijde mi, že to není klasické letadlo, spíš jako by se snažila dosáhnout na hračku, jen sahá oběma rukama, ruce totiž nejsou do stran, ale před sebe, a zároveň si našlapuje jednou nožičkou, skoro jako kdyby se chtěla začít plazit. Při zvedání z podložky se ji snažím zvedat v klubíčku a má silné tendenci mi pomáhat, když ji v klubíčku nosím, nebo je v autosedačce, mívá tendence se přitahovat do sedu. Signalizuje to nějaké potíže nebo se vývoj jeví jako v pořádku? Předem děkuji

    1. Dobrý den, Hano, k prvnímu dotazu – je to klasický zkřížený vzor, tedy dítě se v poloze na bříšku snaží rukou na něco došahnout a stabilitu si vytvoří pokrčenou nohou na protější straně. Je to v pořádku 🙂 K druhému dotazu – nezvedala bych z podložky klubíčkem, ale tzv. nabalením, tedy otočením na břicho a pak až nahoru. Je možné že si více posílila přímé břišní svaly a právě z toho klubíčka vysunuje hlavu dopředu a snaží se tak pomáhat. Omezila bych klubíčko. Jistě se to zpraví a je dobře, že jste si toho všimla a začala řešit 🙂 Mohlo by to později třeba vést k předčasnému sedu a vynechání některých fází vývoje v poloze na čtyřech apod. 🙂 Krásný den Vanda S.

      1. Dobrý den, mockrát děkuji za rady. Dcera se v mezičase začala do sedu přitahovat i z lehu na zádech. Bohužel teď nevím, jak jí pomoci s odpočinkem, jakou pozici zvolit. Ze zad se okamžitě přetáčí na bříško, z bříška se zpět ještě nepřetočí a když udělám překážky pro přetočení na bříško případně je v kočárku, přitahuje se do sedu. Existuje nějaká poloha, i v náručí, ve které ji nechat odpočinout? Máme takové to hnízdečko, ale je to vlastně klubíčko a ty tendence k přitahování jsou v něm také, i když o něco méně. A ještě bych se chtěla zeptat, zda to přitahování podporuji i v nosítku manduca, když jej používám pouze pro uspání – max. 3x denně 15 minut?
        Ještě jednou děkuji
        Hana

        1. Dobrý den,

          trénujte otočení zpět – tedy ze bříška na záda. V náručí noste tak jak jste zvyklá. V Manduce je to v pořádku. Dbejte na to, aby bylo vše vyrovnané a nebyla manipulace s dcerou jednotná. Pokud bude rozmanitá, tak se bude i vyrovnávat vývoj a posílí si celé tělo rovnoměrně. A pak přitahvání už nebude potřebovat. 🙂

          V.S.

  2. Dobry den,prosim o radu. Dcera – temer 2,5m drzi pri paseni koniku ruce na podlozce (i kdyz ne vzdy symetricky-dr rikal,ze to je v tomto veku jeste ok)ale obcas tak zaklani hlavicku,ze se ji udela zahyb mezi lopatkami a nekdy je naklonena na stranu a to ma pak zahyny na boku. Jinak je na brisku rada. Jak ji pri paseni asistovat aby bylo provadeno spravne? Dekuji.

    1. Dobrý den, Pavlo, doporučila bych vám návštěvu fyzioterapeuta, který se na dítě podívá, řekne kde je problém a naučí vás s dcerou pracovat tak, aby se záklon neprohluboval. Bohužel vám takto na dálku neporadím. Pokud jste z Prahy, tak vám mohu doporučit dobrou fyzioterapeutku. S pozdravem Vanda S.

  3. Dobrý den,
    děkuji za skvělé články i kurzy.
    Chtěla bych se Vás zeptat jak řešit záklony hrudní páteře a hlavičky u 7tyd. miminka. Začali jsme v 6tyd. vaničkovat podle videokurzu, ale dítě je ve vodě pořád v záklonu. V klubíčku se neuvolní a stále se narovnává a zaklání, takže při splývání má stále hrudníček z vody. Už od narození v poloze na boku i spí s mírně zakloněnou hlavou. Při zvedání (hlavička,zadeček) stále zatíná záda a nedaří se mi,aby měla záda do C. Stejně tak v tygříkovi a při vkládání do šátku se často prohýbá.
    Ptala jsem se na to pediatra, ale řekl nám ať dítě více nosíme v klubíčku, zády k sobě a nedáváme přes rameno. Mám ale obavu, aby časté záklony negativně neovlivnily další motorický vývoj dítěte.
    Předem děkuji za odpověď, BV

    1. Dobrý den, Barboro, doporučila bych vám návštěvu fyzioterapeuta. Já nejsem lékař a ani nemohu takto přes internet posoudit, zda už je potřeba začít korigovat a napravovat záklon. Je opravdu možné, že již byl ovlivněn vývoj a bylo by dobré, aby dítě viděl fyzioterapeut. Jste z Prahy? Pokud ano, tak bych měla dobrý kontakt. Bylo by dobré, aby jste do návštěvy lékaře nedělali nic, kde se dítě prohýbá – tedy ani nedělat cviky ve vodě, kde se bude miminko prohýbat. To samé i nošení v náručí – tam kde se prohne, tak nedělat vůbec, aby se zmiňovaný záklon neprohluboval. Je potřeba aktivovat jiné svalové partie a zkorigovat a vyrovnat jejich používání. S pozdravem Vanda S.

  4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu. Dceři je 5 měsíců, už asi měsíc a půl se otáčí sama na bok. Ze začátku to trénovala často, nyní už to dělá jen občas, hlavně při kojení vleže. Na bříško se sama neotáčí, přijde mi, že ani nemá motivaci, přestože se jí snažím ukazovat hračky z boku a motivovat k tomu, aby po ní sahala opačnou rukou. Na bříšku je spokojená, hraje si s hračkama a vydrží tam dlouho. Po nějaké době mi přijde, že se chce začít plazit (za odstrčenou hračkou), nejde jí to, začne se vztekat a dělat letadélko. Je to špatně? Jak ji mohu motivovat k přetáčení? (Jednou to zvládla sama, právě u kojení vleže, když jsem se trochu odsunula…) moc děkuji za radu.

  5. Dobry den, dcera ma 5 mesicu. Aktivne se pretaci pri kazde prilezitosti na brisko a hraje si. Ale vsimla jsem si, ze ma na jedne strane kozni rasy a druhou stranu ma bez. Znaci to nejaky problem? Mame vyhledat fyzioterapeuta? Mozna to bude tim, ze posledni dobou pri odpocinku na zadech casto zaklani hlavicku dozadu tak, aby se podivala dozadu. Casto se u toho jak kdyby propina do luku. Hlavicku ma pritom rovne, do stran to nedela. Moc dekuji za odpoved.

  6. Dobrý den, dcera má 5 měsíců a pár dní. Před koncem 4. měsíce se otočila z boku na bříško přes jednu stranu, 4 týdny poté i přes druhý bok. Z bříška na záda se ještě neumí otočit, ale ukazuji jí to vždy při otáčení z bříška zpět. Ale stále nepase správně koníky, na bříšku se nepodpírá rukama a od začátku dělá letadélko. Několikrát denně jí ruce přidržím u sebe s hračkou v rukách, ale za pár vteřin zase „létá“. Občas má ruce s hračkou před sebou a hraje si, ale nepodpírá se a většinou za chvíli dělá letadlo. Jinde jsem četla, že to je normální a přejde to, teď jsem ale narazila na Váš článek. Tak jsem se chtěla zeptat, jak tomu pomoci, aby pásla koníky? Intenzivněji jí ukazovat podpírání o ruce nebo to opravdu přijde samo?
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
    Alena Opluštilová

  7. Dobrý den,
    ráda bych Vás požádala o radu ohledně druhého vzpřímení. Synovi je nyní 5,5 měsíce a na bříšku často přechází do druhého vzpřímení, přičemž ale po chvilce mu začne hlavička jakoby pérovat – prudčeji zakloní a pak předkloní, někdy se až uhodí o hračku před sebou. V prvním vzpřímení se to nestává. Trochu pomáhá hlavičku přidržovat, stejně bych se ale ráda zeptala, kde může být problém a jak synovi pomoci. Jelikož se sám přetáčí na bříško, není vždy úplně snadné tuto situaci podchytit.
    Předem děkuji

  8. Dobrý den,
    syn (5měsíců) je na bříšku stále nespokojený, už se otáčí i sám, ale prakticky pokaždé sotva se octne na bříšku začne křičet. Neopírá se o ruce, podobně jako píše Alena Opuštilová, hned začne dělat letadélko.
    Od malička vaničkujeme, v poslední době taky cvičíme na balóně, cvičíme rolling na břicho podle pediatra někdy taky otáčíme na břicho zatažením za ručičku jak mě naučila fyzioterapeutka.
    Moc Vás prosím o radu. Nechala byste dítě na bříšku křičet? Musím doplnit že syn často začne tak že je během pár vteřin úplně rudý, neutiší se ani když ho otočím zpět na záda, jedině v náručí, uznávám, že tomu většinou po chvíli ustoupím. Doporučila byste ještě něco, co by mu mohlo pomoci?
    Děkuji předem

    Pěkný den

  9. Dobrý den. Syn 8mesiců má slabší bříško a ruce. Převážně je celý den na bříšku, ale nožičky u hraní má téměř pořád ve vzduchu (jakoby zakopavá), jak mu pomoci,aby se opíral o holeně a častěji se zvedal na celé ruce ne jen předloktí? Ručičky má také slabší, spíše pivotuje, nežli se pláží. Trénovat naklekavaní asi nemá význam, kdy je slabší v bříšku, že? Přes stehno ho dávám i na balón, ale zatím nic moc 😔,děkuji za odpověď. Lucie

  10. Dobrý den, mé dítko má 7 měsíců. Přetáčí se ze zad na bříško a naopak a plazí. Všimla jsem si, že vůbec nedělalo letadélko. A přijde mi, že by i lezlo ale má slabé ruce. Nikdy je nemá pod sebou natažené. Jen se opírá o lokty. Máte nějaké video nebo ebook kde bych mohla najít, co dělat a jak mu vytvořit prostor, aby se naučilo letadélko. Děkuji

  11. Dobrý den, děkuji za cenné rady a skvělá videa! A prosím o radu – dcera (6 měsíců) se zatím nepřetáčí na bříško. Hračky ji nemotivují a nevyšvihne nožičky dostatečně vysoko, je buclík ☺️ S pomocí se překulí – trénujeme úchop přes středovou čáru, pomáháme za ručičku a za nožičku, dáváme ji pod hrazdičku, cvičíme na velkém míči a s overballem, „podáváme“ nožičky, aby si sahala na chodidla. Úchop přes středovou čáru (ani klasický) moc dělat nechce, hračky ji nezajímají natolik, aby se za nimi natáhla vleže na zádech. Na bříšku po hračkách sahá a hraje si s nimi. Když je na bříšku, dělá letadlo. Velkou silou se brání tomu, když jí ručičky rovnáme do vzpřímení. To samé při vaničkování v poloze na bříšku – zaťaté letadlo. Jsme objednáni na fyzioterapii, ale zajímal by mě Váš názor. Jak dceři pomoci s otáčením? Jak ji motivovat? A co s letadlem? Předem děkuji a přeji krásný den ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top