Úvod > Poradna > Nošení dětí a vliv na jejich vývoj

Nošení dětí a vliv na jejich vývoj

Nosit nebo nenosit? 

Chtěla by jste nošení vyzkoušet? Nevíte si rady, jaké nosítko pořídit, jak správně uvázat šátek? Nabízím vám lekci nošení dětí u vás doma. Společně si vše ukážeme, vyzkoušíte si šátek a ergonomické nosítko (Manducu). Vše vás naučím a vybereme, která možnost by pro vás a vaše miminko byla ta nejlepší.

DSC_6838bJaký má vliv nošení dětí na jejich vývoj?

 

Možná si říkáte, vždyť já rozhodně nejsem taková ta maminka v batikovaném tričku a čelenkou na hlavě, která by své dítě nosila v šátku na břiše, protože to vychází z přírody. K těmto maminkám to asi sedí nejvíce, ale pojďme si společně říct výhody pro vás a pro vaše miminko a představit si i nejmodernější formu nošení a to v ergonomickém nosítku (Manduce). A hlavně překonat zastaralé tvrzení našich rodičů „Nenos to dítě, vždyť bude rozmazlený“.

Děti byly nošené po tisíciletí. Nošení dětí je také běžnou zvyklostí mnoha národů v Africe a Asii. Děti tam tráví většinu času s matkami a jsou součástí jejich denních činností. V Evropě tato tradice zanikla a to od dob našich prababiček. S postupnou „modernizací“ se odložily šátky a děti se přemístily do kočárků.

Čím dál tím více se maminky zajímají o dobro svých dětí a nošení dětí se postupně vrací, dokonce se z něho stává fenomén. Nošením dětí se zabývá i odborná veřejnost např. fyzioterapeuté, prenatální psychologové či neurologové.

Ještě si připomeňme, co u kojenců vyvolává poruchy chování:

Novorozenec má vrozenou potřebu přizpůsobit se svému novému prostředí. Pokud necháme toto přizpůsobení pouze na něm, bez stálé přítomnosti matky, může si vytvořit chybné vzorce chování:

  • chronická podrážděnost
  • nervózní a protestující pláč
  • trhavé pohyby
  • monotónní pohupování
  • tlučení hlavičkou o zeď
  • ustrašené cucání palce
  • nepravidelné dýchání
  • přerušovaný spánek aj.

Takovýto kojenec, který je přinucen sám hledat uklidnění a zapojení se, ztrácí spoustu důležité energie, kterou by mohl využít na růst a vývoj. Miminka by neměla zůstávat osamocena, i když je tento model ještě stále podporován některými rodičovskými „rádci“. Výzkumy zabývající se chováním dětí opakovaně potvrzují hlubší a častější strachy dítěte spolu s poruchami chování dítěte u tohoto stylu „odděleného“ rodičovství.

Pojďme si popsat pozitivní vliv na dítě i „nositele“.

Výhody pro dítě:DSC_4377

  • 1) Rychlejší adaptace na tento svět. Miminka často pláčou a rodiče si neví rady proč. Nakrmené je, vykakané, pochované, tak co by mu asi chybělo, nebolí ho bříško? Říkají si rodiče. Miminko se do 3 měsíců adaptuje na náš svět, zvyká si na jiné podmínky. Např. světlo, ležet rovně, tepelná regulace, příjem potravy atd. Pár věcí z toho hravě zvládnete zajistit vy, ale co pak, když novorozeneček pláče dál? Nosit v šátku či nosítku!! Nošením zajistíte všechny jeho ostatní požadavky – teplo, ucítí vaší vůni a uslyší tlukot vašeho srdce, schoulená poloha jako v bříšku, pohupování. Neznamená to, že musíte nosit pořád, ale prokládat nošení v denních činnostech miminka.
  • 2) Nošené děti méně pláčou. Při srovnávání „nosících“ a „nenosících“ kultur vyplynulo zjištění, že nošené děti méně pláčou a to o 43%. Není dokázané proč, ale je to tak! Nošené děti působí spokojenějším a vyrovnanějším dojmem a jakoby zapomněly na běžné mrzutosti.

Z vlastní zkušenosti toto mohu potvrdit. Jedno mé dítě nošené nebylo a druhé ano. Rozdíl je neporovnatelný.

DSC_0986Citace z webu nosenideti.cz Pozorování ve studijních pracích týmu Dr. Urse A. Hunzikera z dětské univerzitní nemocnice v Montrealu z let 1986 a 1988 ukazují, že kojenci, kteří byli alespoň 4 hodiny denně nošeni ve vzpřímené poloze, od třetího týdne života méně plakali než děti z kontrolní skupiny. Navíc vykazovali delší fáze bdění ve spokojené náladě. To všechno znamená výhodu pro vývoj dítěte. Také z kultur, kde jsou děti přednostně nošeny, je známo, že kojenci jsou klidnější a méně často pláčou.

  • 3) Rychlejší psychomotorický vývoj. Nošené děti získávají dle Dr. Ernsta Kipharda z univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem více podnětů pro svůj vývoj, než dítě, které leží v postýlce či kočárku. Neustálý pohyb matky jemně cvičí a trénuje svalstvo miminka, které tak nenásilně posiluje a zpevňuje.
  • 4) Samostatnost – Je potvrzené, že nošené děti mají větší schopnost navazovat kontakty s okolím, jsou vnímavější, komunikativnější a dokáží se dříve osamostatnit. Je možné, že je to způsobené právě jistotou, že mu byla v ranném věku matka nablízku.
  • 5) Vyrovnané dítě –   Intenzivní fyzický a zrakový kontakt s matkou přispívá k vývoji citových vazeb, emocionální a nervové rovnováhy. Matka je stále v zorném poli dítěte, nic mu neomezuje obzor. Je tedy možné usuzovat, že nošení přispívá též k rozvoji inteligence dítěte.

Výhody pro „nositele“

  • 1) Citové pouto. Tím, že dítě matka přivede na svět, neznamená, že k dítěti automaticky cítí lásku. Velmi často se stává, že si cestu k dítěti rodič hledá delší cestu. Rodiče mají vrozený instinkt, jak se o novorozence starat, patří k ním i mateřská intuice, kterou mají některé matky velmi silnou, jiné jsou naprosto nejisté, Závisí to na množství hormonů – zejména prolaktinu a oxytocinu. Čím je vyšší hladina těchto hormonů je, tím více je matka schopna mateřského chování, která zpětně udržuje dostatečnou hladinu příslušných hormonů. Zde může nošení děti velmi pomoci. Je dokázané, že poporodní deprese se skoro nevyskytují u rodičů (matek), které své děti nosí. Neustálý kontakt matky a dítěte, časté kojení a dotyky udržují biologický systém v aktivitě.
  • 2) I v případech kdy dojde k odloučení, nebo se nedostavuje dostatečné tvoření mateřských mormonů je nošení velkou pomocí!
  • 3) Volnost – Když nesete dítě na svém těle, nejsou vám překážkou žádné schody, tramvaj, autobus či kopec. Při nákupu nemusíte řešit, jak zvládnout manipulaci s kočárkem a nákupním vozíkem současně. Máte také volné ruce.
  • 4) Poznání – Díky nošení rychleji poznáte potřeby vašeho miminka a budete na ně moci reagovat rychleji a předejdete zbytečnému pláči.

Novorozenec vyžaduje neustálou přítomnost maminky, což může v běžném životě narušit běžný chod domácnosti. Zejména máte-li další malé děti.

Dodatek z webu nosenideti.cz

 
Nošení dítěte v těsném nosítku napomáhá správnému rozvoji:
– sání
– dýchání
– motoriky

Toto vzniká na principu stimulace exteroreceptorů (receptory v kůži), proprioreceptorů (receptory ve šlachách, vazech, kloubech) avestibulárního aparátu (rovnovážný aparát), jež vedou informace do podkorových center mozku zodpovědných za řízení motoriky (hybnosti). Každá změna těžiště vede k odpovídající reflexní aktivitě svalů (posturální reaktibilita). Nošené děti vykazují mnohem lepší motorický vývoj a je zbytečná obava některých rodičů, že se nenaučí správně lézt či chodit.

Mýty o nošení dětí:

  1. Poškození páteře
  2. Trvalé ohnutí kostí
  3. Rozmazlení dítěte

Tento článek nemá za cíl, abych vás nutila k nošení dětí výhradně na těle. Šátek či ergonomické nosítko je variantou, kterou můžete zvolit, je-li vám i miminku příjemná. Existují totiž děti, které mnohem raději leží v kočárku a dokonce jsou děti, které se nerady chovají v náručí.

DSC_9603headerChtěla by jste tedy nošení vyzkoušet? Nevíte si rady, jaké nosítko pořídit, jak správně uvázat šátek? Nabízím vám lekci nošení dětí u vás doma. Společně si vše ukážeme, vyzkoušíte si šátek a ergonomické nosítko (Manducu). Vše vás naučím a vybereme, která možnost by pro vás a vaše miminko byla ta nejlepší.

Pokud zjistíte, že se vašemu miminku nošení nelíbí, nenuťte jej a neobviňujte se z toho, že jste něco nezvládla. Já jsem tu pro to, abych vás vyškolila v nejlepšího nositele a zbytek už bude jen na miminku. Z vlastní zkušenosti a praxe ale neznám skoro žádné miminko, kterému by se to nelíbilo.

Pokud vás nošení nadchlo, doporučuji vám přečíst článek o nošení v šátku.

satekA Pokud vás nošení natolik nadchlo, že by jste chtěla začít své miminko nosit a hledáte ten správný šátek, tak jste na správném místě. Prodávám šátky šité v Česku z těch nejlepších materiálů.

 

 


Máte malé miminko a potřebujete s něčím poradit?

Zavolejte (607 257 624) nebo mi napište.

Ráda se s vámi sejdu, poradím ohledně miminka nebo čehokoliv, co vás zajímá.

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Předmět

    Vaše zpráva

    Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

    Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

    Top