Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Co je a co není ergonomické nošení

Co je a co není ergonomické nošení

Co je a co není ergonomické nošení

Když dáš dítě 4x týdně do „čika“, rovnou mu kup permici do lázní. To nerozchodí…

Velmi často nejen mně píší maminky o radu, zda je toto nosítko či úvaz šátku správný, že byla upozorněna, že „to nemá dobře“. Co je to vlastně ergonomické? Co musí nosítko nebo šátek splňovat? Kde hledat podporu a informace o tom, co je a co není správné nošení? Chtěla byste nosit a ponořila jste se do „tajů“ nošení dětí? Nevíte, jak začít? Máte pocit, že je to moc složité a že panuje moc moc pravidel o tom, jak šátek vázat? Váháte, zda raději nevyzkoušet nosítko? Přeci jen už je „připravené“. Nebojte se vyzkoušet obojí a uvidíte, jak je to jednoduché. Nebo byla jste sama upozorněna na to, že nosíte špatně? Dovolila jsem si sepsat popis toho, co je zdraví prospěšné a neškodné nošení. 

Co je ergonomické?

Aby bylo nošení pro vás i vaše miminko v pořádku, mělo by nosítko i šátek zajišťovat tzv. Ergonomii. Co to ale je? Tato definice nikde pevně či právně stanovena není. Výrobci si sami určují, co je a co není ergonomické. Stejně tak to dělají podpůrné skupiny nošení, které sdružují rodiče, kteří nosí či chtějí nosit své děti. 

Definice ergonomie podle Wikipedie: Ergonomie (z řečtiny ergon práce a nomos zákon) je věda zabývající se odborným řešením rozporů mezi požadavky na optimální řešení problému z pohledu potřeb člověka, pracovního prostředí a pracovních podmínek, a to zejména stanovením vhodných rozměrů a tvarů nástrojů, nábytku a jiných předmětů a jejich uspořádání v pracovním prostředí a stanovení optimálních rozměrů a maximálních dosahových vzdáleností.

Ergonomické nosítko se tedy přizpůsobuje člověku, jeho tělu a potřebám – vždy konkrétní nosící matce na míru. To, co je jedné pohodlné, druhé vůbec být nemusí, proto nelze zobecňovat v nošení vůbec nic – vlastně ani v životě ne.

Výrobci se snaží o podporu páteře, podsazení kyčlí, někteří umožňují ručičkám dítěte více volnosti – v rámci pravidel panuje jistá volnost, co je a co není ergonomické. 

Důležitá je individualita dítěte a matky a jejich potřeb. 

Přeci jen by tam nějaká ta pravidla měla být. Pravidla pro nošení existují. Jaká?

Nazvala bych to jako znaky pro zdravé a pohodlné nošení pro oba.

  • Pozice kyčlí – abdukčně-flekční pozice – kolínka jsou výše než zadeček
  • Pevnost úvazu – podporuje dýchání, dítě se nehroutí. Šátek nebo nosítko by mělo být dostatečně pevně dotaženo, aby se dítě nehroutilo do stran, a mělo volné dýchací cesty.
  • Pozice páteře – páteř musí mít oporu a měla by být co nejvíce symetrická. Tedy kolínka výš než zadeček a dostatečně pevný úvaz či upnutí do nosítka. Záda miminka nemusí být nutně kulatá, důležité je, že se nebortí do stran. Páteř u hodně dětí je i po podsazení pánve jen mírně zakulacena a je to naprosto v pořádku. Navíc čím je dítě starší a aktivnější, tím se záda narovnávají. Dítě tedy nemusí mít vždy záda do pomyslného písmene C. Záleží na věku a okolnostech dané situace.
  • Termoregulace – dítě by se nemělo přehřívat a nemělo by být podchlazené. Teplotu kontrolujeme na zátylku. Nožičky ani ručičky nejsou dobrým vyhodnocovacím místem.
  • Pohodlí – oběma musí být nosítko či úvaz pohodlný. Nesmí vás nic škrtit a neměla byste mít pocit, že musíte dítě přidržovat. Měla byste cítit, že je dítě součástí vašeho těla.

 

Pokud vaše nosítko či šátek splňují tyto body a je vám pohodlně, tak hurá! Máte svou vlastní ergonomii a nemusíte se bát, že byste sobě nebo miminku nějak uškodila. Pokud jste si přeci jen nejistí, konzultujte situaci s odborníkem.

Existují nosítka, která tyto body nesplňují. Jsou to však starší nosítka, kde se na postavení kyčlí a podsazení tolik nehledělo. Dnes se výrobci snaží splňovat všechny body.

Každá milující máma drží své dítě, jak nejlépe umí a věříme, že ho podpírá tam, kde má. Pokud si není jistá, je na ní, aby vyhledala podporu a ujištění, než aby miminko vůbec nedržena, nebo nenosila. Protože i takové extrémní případy známe.

Nosicí policie

Nejen mne, ale i vám, kteří mi píšete se stává, že vám na internetu někdo nemístně komentoval fotografii vašeho uvázaného šátku, nebo nosítka, které jste si pořídila. Nebuďte z toho smutní a rozhodně se nenechte otrávit nošení a den. Podpůrné nosící skupiny se snaží pomáhat a podporovat rodiče v nošení, ale sem tam se najdou tzv. rýpalové, kteří místo aby pomohli a konstruktivně  pomohli něco upravit, spíše uškodí. V německu jim říkají nosicí policie. Každá podpůrná skupina má takové policajty a chudáci administrátoři je musí pokutovat a vyhozovat apod. Bohužel internet je žrout času a lektoři, administrátoři jsou jen lidé a nestíhají zakročit hned. Nenechte se vylekat a počkejte, jistě vám někdo brzy lidsky poradí. 

Osobní konzultace

Individuální konzultace je nejlepší řešení. Pokud máte dotazy, ptejte se na podpůrných skupinách o nošení a pokud vám nebylo dostatečně vysvětleno, obraťte se na odborníka, lektora nošení v šátku, ten vám jistě dle svých možností poradí a poskytne potřebné informace. Odborník vyhodnotí vaší situaci, vás a vaše miminko a dle toho vám nabídne možnosti, které by vám mohly vyhovovat.

Kdo je to vlastně odborník na nošení? Na toto téma sepsala  článek Iva Gondeková, má kamarádka, konzultantka a lektorka školící odborný personál dle Německé nosící školy Die Trageschule. Přečtěte si ho. Stojí za to. 

Vanda S.

P.S. Maminky, taky se vám někdy nepovedlo navázat? Vypadalo to fakt blbě? Sdílejte a podpořte tak rodiče, kteří začínají… Vkládejte fotky do komentářů pod FB stránku.

Pár videí, které vám do začátku mohou pomoci

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.

 

Podívejte se zde

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

 

5 thoughts on “Co je a co není ergonomické nošení

  1. Dobrý den,

    děkuji za články, jsou psané pěkně a líbí se mi, že často doporučují hlavně používat selský rozum, nedělají si patent na pravdu.

    Mám dotaz na váš soukromý názor ohledně krosniček (zeptat se na tohle v nosící skupině, jediné, čeho se člověk dočká je konstatování, že se to nedoporučuje a porušuje to pravidla skupiny). Mluvím o dítěi, které již sedí a o krosničce, která má třmínky, kde tedy dítě nevisí ale sedí. Osobně preferuji nosítko, ale chlapi prostě z nějakého důvodu maj radši krosny a já si myslim, že při splnění výše uvedených parametrů (sedící díte, v krosně nevisí) by neměl být žádný problém…

    Díky za odpověď

    1. Dobrý den, Jarko, 🙂 Jsem ráda, že to tak berete. Můj osobní názor na krosničky je takový, že mě ani mému muži to pohodlné nebylo a tak jsme pak větší dítko měli v Manduce na zádech. Myslím si ale také, že pokud dítě sedí, je tedy zpevněné a opravdu sedí, tedy má možnost si plosky nohou opřít na stupadla a nevisí dolů, tak je to na výlet naprosto v pořádku. Asi bych tam osobně nedávala dítě pod 1 rok věku právě kvůli tomu zpevnění. Děti opravdu dobře zpevněné bývají až když sedí / stojí a třeba obchází kvadrupedální chůzí do stran nábytek. A to bývá právě okolo 12 měsíce. Dítě by také mělo možnost, pokud usne, někam odložit hlavičku, aby se mu nezalomila a byla někde pohodlně opřená. Rozhodně tím ale své dítě nijak nepoškodíte, to se nebojte. Mělo by být všeho s mírou. Pokud by tam sedělo každý den na x hodin asi bych vám to nedoporučila, ale na občasné nošení pro chlapa na výlet vám s klidným svědomím mohu říct, že ano 🙂 Krásný den přeji Vanda S.

      1. Díky za odpověď. Jednak to potvrzuje můj názor na danou problematiku (i když jsem nevěděla o tom zpevnění v cca roce, díky za info, to krásně vyjde na příští rok 🙂 ) a jednak i to, co tu vnímam , že i vy berete – nehnat věci do extrémů. Myslim, že je důležitější mít doma pohodu a ať si chlap nosí v krosně, když chce (jsme na tohle téma narazili teď na dovolený právě) a když to malý nebude škodit, než přesvědčovat o nutnosti nosítka i pro něj. Třeba k tomu po srovnání dospěje sám 🙂

  2. Dobrý den,
    Jaký máte prosím názor na nošení dětí v nosítku zády k matčině tělu? Viz nosítka BabyBjörn
    Mnohokrát děkuji za Vaši zkušenost Veronika

    1. Dobrý den, Veroniko,
      říká se, že takové nošení může miminko přetěžovat. Ve smyslu vjemů, které k němu přichází – je jich více, než když je čelem k matce a také nemá možnost se schovat, položit hlavičku a spinkat, když by bylo unavené.
      Osobně tuto zkušenost nemám, nenosila jsem tak. Avšak nikdy jsem neviděla, že by dítě, které bylo takto nošeno, bylo nespokojené. 🙂 Neodsuzuji to a ani to nedoporučuji. Pokud je to miminku příjemné a rodiče to takto baví, tak je vše v nejlepším pořádku. A pokud si takové nosítko pořídit, tak hlídat aby uložení dítěte bylo ergonomické, tedy nožky dostatečně od sebe, aby nevisely dolů. S pozdravem Vanda S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top