Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > „Uvař“ si sám, příkrmy a plnitelné kapsičky

„Uvař“ si sám, příkrmy a plnitelné kapsičky

„Uvař si sám“, příkrmy a plnitelné kapsičky

Nejde ani tak o to, jak to chutná, ale jak je to zábavné

Řeč je o dětských příkrmech a přesnídávkách. Od kdy zavádět příkrmy? Pomůže nám tabulka, nebo samotné dítě? Jak a čím vašeho drobečka nakrmit? Konzistence, lžička, ovoce nebo zelenina a recepty, kterými můžete začít. Tím vším se budeme zabývat v tomto článku a zároveň pro vás máme soutěž o bezva plnitelné kapsičky Domky.

Čtvrtý nebo šestý měsíc? Nebo ani to ne?

Mezi 4. a 6. měsícem u miminka nastává takzvané imunologické okno, tvrdí odborníci. Zjednodušeně jde o to, že je miminko v tomto období schopnější přijmout cizorodé látky bez alergické reakce organismu. Těžko však říct, zda zavádění příkrmů takzvaně na radu lékaře a ne s ohledem na zralost dítěte například nepřinese právě vznik alergie v pozdějším věku. K zavedení příkrmů byste se tedy měla orientovat spíše svým miminkem, protože každé dítě je jiné. Nejenom že jinak vypadá, ale také se jinak vyvíjí a má jiné potřeby. A to také ve stravování. Příkrmy by se tedy měly zavádět dle znaků zralosti dítěte.

V dnešní době se příkrmy zbytečně urychlují.

Kojenec by se měl s cizorodými látkami setkávat přesně v tom čase, kdy je na to zralý:

 • Začíná se zajímat o jídlo, které jíme my.
 • Pokud dobře prospívá, je kojen a má ukončený 6. měsíc.
 • Pokud je na umělém mléce a vypije více jak 1l mléka denně, a stále má hlad a má minimálně ukončený 4. měsíc.

Brzkým zavedením příkrmů se může stát také to, že nezralé dítě zpočátku bude zkoumat a ochutnávat nové věci, nicméně ho to po čase omrzí a bude jídlo odmítat. Poté se „šprajcne“, nebude chtít jíst vůbec a zavedení tužší stravy bude velký problém.

Děti by se hlavně neměly nutit.

Dříve tak, dnes onak

Dříve se brzké zavádění příkrmů nedoporučovalo právě z důvodů možného vzniku alergie, dnes zase naopak. Myslím si, že každá maminka by si měla po pečlivém uvážení a pozorování svého miminka rozhodnout, kdy je vhodné stravu zavést, a nejít s „trendem“. Pamatujte však, že pokud máte plně kojené miminko, nic mu nechybí a zavedete brokoličku ve 4. měsíci, miminku to opravdu nic nedá. Ani zmíněné snížení rizika vzniku alergie. Stejně tak pokud vám miminko prospívá na umělém mléce a nejeví ještě žádný zájem o vaši stravu, je zavedení také zbytečné.

Postup zavádění příkrmů

Denní jídelníček. Jaká konzistence, kdy, kolik a jak podávat? Vhodné je začít zeleninou. Například cuketa, brokolice, patison, květák, mrkev či dýně.

 • první den podávejte 1-2 lžičky příkrmu (např. mrkev) a dokrmte mlékem (kojení/lahvička)
 • druhý den podejte 4-5 lžiček stejného příkrmu jako první den
 • třetí den nechte dítě sníst, kolik sní, opět podáváme stejnou potravinu, abychom zjistili, zda se neobjevuje alergická reakce
 • čtvrtý den vyzkoušejte jinou zeleninu, např. brokolici, následující dny postupujte stejně jako při první potravině
 • sedmý den zařaďte bramboru a nechte dítě sníst, kolik sní, a zase jej pak dokrmte mlékem
Během 2-3 týdnů by se měla nahradit polední mléčná dávku cca 150-200g příkrmu.
Asi 2 týdny poté, kdy dítě sní celou dávku, přidáme maso.
První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše. Snažte se vyhnout úplnému mixování.
Ke zkoušení vyberte dobu, kdy je dítě v dobré náladě a vy nikam nespěcháte. Většinou se začíná obědem.
Dítě krmte v lehátku nebo v autosedačce. Pokud již sedí, bezpečně jej usaďte do židličky.
Příkrm podávejte malou lžičkou.
Dítě za každý úspěch chvalte.
Když dítě nějakou potravinu odmítá, nenuťte jej.
Pokud se rozhodnete pro miminko vařit doma, vězte, že to je to nejlepší, co můžete udělat.
 

Vařit doma, nebo kupovat?

Každá chceme pro své miminko to nejlepší. Nemůžeme přesně říct, že kupované skleničky jsou špatné. Vždyť se to prodává pro malé děti a prochází to spoustou testů. Já se na to dívám čistě prakticky. Proč bych měla dávat dítěti něco, co je ve skle a má to trvanlivost víc jak rok? Jak to asi bude konzervované? A dávají do toho opravdu to nejlepší ovoce, zeleninu a maso, jak říkají v reklamách? Nevím! Nepředstavuji si nějakou veselou babičku na farmě, jak přebírá rajčátka a mrkev, pečlivě ji očistí jako já doma, poté ji s láskou uvaří a hodí do skleničky. Je to prostě velkovýroba, tlak konkurence na cenu, tlak na kvalitu zboží… Opět nevím. Nevidíme, co vše se tam dává, a zase se ptám sama sebe: není lepší to uvařit doma? Vím, co do příkrmu dám, a vařením nestrávím více jak 15-20 minut.

Pokud se s maminkami na kurzech bavíme o příkrmech, často řeší, že se bojí, aby byla domácí strava vyvážená. Poukazují na skleničky a jejich přesný vyvážený poměr vitamínů, minerálu apod. Pokud se nad tím ale zamyslíte, tak naprosto to samé můžete vytvořit velice jednoduše i vy doma. Každé naše jídlo také ne vždy splňuje ideální poměr živin. Důležité je, aby naše strava za celý den byla vyvážená. Navíc malé dítě přechází na stravu postupně a tyto zmíněné vitamíny má ještě i v mléce ať už od vás, nebo z umělého.

Má zkušenost je ještě taková, že pokud je dítě čistě jen na skleničkách, tak je pak obtížné třeba v roce přejít na domácí jídlo. Děti jej odmítají, protože si zvyknou na chutě ve skleničce.

Pak je zde také finanční stránka. Vaření doma vám vyjde levněji.

Sklenička = pomocník

Sama se vždy přikláním ke zlaté střední cestě. Když jsem nestíhala nebo jsme někam jeli a nebyla možnost mít hotové domácí jídlo, sáhla jsem po kupovaném. Beru skleničky jako pomocníka, který vás zachrání, když nemáte možnost. Ale nevidím důvod považovat kupované skleničky za plnohodnotné a jediné stravování dítěte. Důležitá je rozmanitost, ochutnávání, barvy a také to, že dítě je s jídlem v kontaktu. Dostává ho do ruky a seznamuje se s ním. Jedině tak se dokáže naučit a pochopit, co to vlastně jídlo je. Slyšeli jste již o metodě BLW (Baby led weaning)? Psala jsem vám o ní zde.

Děti musí jídlo bavit, nesmí to být povinnost

U nás měly velký úspěch kapsičky. Ráda dětem vařím domácí přesnídávky z jablek či hrušek. Jenže děti už zase tak rády nebyly. Sem tam jsem dětem koupila ovocnou kapsičku od Sunárku a tu baštily jako divé. Hádejte proč? Protože si kapsičku mohly držet samy a je to prostě sranda! Pak jsme pořídily plnitelné silikonové kapsičky a hele, ono to funguje! Odbyt domácích přesnídávek byl enormní! Vyzkoušejte to také. Zapojte se do soutěže o dvě plnitelné silikonové kapsičky Domky.

Soutěž o plnitelné kapsičky Domky

Zapojte se do soutěže a vyhrajte jednu plnitelnou silikonovou kapsičku. Její objem je 180 ml. Můžete ji vyvařit, nebo ohřát pokrm v mikrovlnné troubě. Naplníte jí jogurtem, ovocem, přesnídávkou či masovou směsí a můžete vyrazit na procházku. U nás se opravdu osvědčila a je to skvělý pomocník!

Máme pro vás do soutěže kapsičku v modré a růžové barvě.

Zapojit se můžete tak, že odpovíte na soutěžní otázku zde pod článkem i na FB, která zní:

Kolik silikonová plnitelná kapsička Domky stojí?

Soutěžit můžete od 16.10.2017 do 30.10.2017, kdy vyhlásíme dva výherce.

Pro ty, kteří by se rozhodli kapsičku rovnou pořídit, což doporučuji (a vy víte, že nedoporučuji nic, co by za to nestálo), tak při její objednávce zde zaškrtněte “přidat poznámku k objednávce” a napíšete kouzelné slůvko „vanickovani“ a k vašemu nákupu dostanete zdarma jednu plnitelnou „malovanou kapsičku“.

Recepty naleznete zde

Vyhlášení soutěže!

 maminka: Martina Rozehnalová 
 maminka: Hanička Špuláková 

Prosím, ozvěte se nám a pošlete vaší doručovací adresu 🙂

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

 

109 thoughts on “„Uvař“ si sám, příkrmy a plnitelné kapsičky

 1. Plnitelná silikonová kapsička Domky stoji 370 Kč – moc by se nám se synem hodila na naše výlety, když chceme, aby si mamina odpočinula.

 2. Kapsicka stoji 370,-. Neni to malo,ale zase za jeji nesmrtelnost to stoji😉 Cucame jako divi a desne to maleho bavi,tak by jsme ji vyuzili na maximum.☺

 3. Kapsička stojí 370 kč.
  Díky vašemu článku jsme začali s BLW, jsme spokojení oba dva, je to zábava, žádný problém s kousky, ochutnáváme a nebojíme se nových chutí. Děkujeme. Skleniček jsem kupila jen pár, chuťově jsou fakt hnusné a malému nechutnali.

 4. My už papáme 2 měsíce, ale někdy je to spíš boj než zábava… :-/ Zrovna posledních pár dnů uzvažuju, jestli by kapsička neměla větší úspěch než lžička… 🙂 A tak se přidávám a poslušně hlásím, že ta kapsička ze silikonu příjde na celých 370 kaček! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top