Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > „Tummy Time“ / „Čas na bříško“ – rozhovor s Ellyn Skove

„Tummy Time“ / „Čas na bříško“ – rozhovor s Ellyn Skove

Rozhovor s Ellyn Skove o vývoji dětí, prvním vzpřímení i nošení dětí 

a vůbec, jak to „chodí“ v Americe…

Je mi ctí dělat rozhovor s někým tak zkušeným, jako je Ellyn Skove, přední americkou terapeutkou a zakladatelkou GoGo Babies Broklin NY. Pokud máte stejný pocit jako já, že u je u nás stále dost dogmat, vykřičníků a strašení a tak nějak zde panuje nesjednocenost ohledně výchovy a vývoje dítěte, tento článek bude pro vás ten pravý. Lehce v něm zjistíte, že náš zkostnatělý přístup a dogmatické rady jenom škodí.

Pojďte si s otevřenou myslí přečíst „čas na bříško – tummy time“ a skvělý rozhovor o vývoji dětí, který vás jistě nakopne tak jako mě.  Já se se s Ellyn uvidím v dubnu na jejím kurzu v Praze a přihlásit se můžete i vy. Více o kurzu se dozvíte na konci rozhovoru i s pozvánkou. 

Rozhovor s Ellyn Skove

  • Jak důležitá je podle vás poloha na bříšku? Co když rodiče miminko na bříško nedávají? Může nastat rozchod v psychomotorickém vývoji?

Pasení koníků neboli první vzpřímení může dítě dělat v mnoha pozicích. Nejen na podložce. Pro dítě je zásadní, aby tuto polohu zažilo. Pasením koníků dítě formuje své zárodečné postavení páteře ve tvaru C a pomáhá mu vyvinout krční, hrudní a bederní oblouky, které jsou potřeba pro vzpřímení lidských savců, aby mohli stát a sedět. Rodiče nemusí dítě přímo umisťovat na bříško na podložku, ale místo toho mohou používat jiné, jemnější přístupy jak dítě adaptovat na polohu na bříšku, dokud se nedokáže převalit ze zad na bříško úplně samo. Klasické pasení koníků na podložce je pro dítě, které má hlavu o tolik větší než zbytek těla, velmi obtížné a nepohodlné. Dítě je na tuto náročnou polohu skutečně připraveno, jakmile se do ní samo dostane. 

Skvělou cestou jak začít je například vertikální držení dítěte hruď na hruď. To samé platí o nošení v šátku nebo nosítku. 

 

Okolo 8-10 týdne můžete s miminkem na podložce zkoušet vyvýšenou pozici. Nohy se dotýkají země dávají důležité podněty pro celé tělo. Pomáhá to miminku v natahování se. Pomůckou pro zvýšení dítěti pomůžete zvednout těžkou hlavu a opět dostane impulzy k tomu, aby se nožkama dotýkalo země. Bez této pomůcky by nožky létaly ve vzduchu. A bez tohoto správného kontaktu nemohou zatlačit do země (třetí obrázek).

 

Pokud dítě na bříško není dáváno a nemá kontakt se zemí, mohou vzniknout problémy v psychomotorickém vývoji. Z nedostatku času tráveného hraním na zemi mohou děti přeskakovat důležité milníky ve vývoji pohybu. Pasení koníků podporuje vývoj funkcí nohou, páteře, mozku, levé / pravé hemisféry, zraku, sluchu a řeči. Je to skutečně činitel v tělesném / duševním / společenském vývoji. Jako lidé se rodíme ne úplně zformováni, zatímco ostatní savci ano. Naše nohy mají 26 kostí, ale dítě se rodí s jen jedinou. Zbytek je chrupavka, která se v kost změní používáním nohou. Páteř se potřebuje vytvarovat do přirozených křivek, aby nám poskytla architektonický základ. Tedy abychom byli JEDINÝM VERTIKÁLNÍM DVOUNOHÝM SAVCEM NA ZEMI! Nakonec také nervový systém a mozek nejsou u lidských dětí plně vyvinuty.

  • Pokud dítě provádí špatně první vzpřímení (pasení koníků), vidíte jako důležité mu pomoci, posílit jej, aby vývoj dál probíhal v pořádku? Jakou formu terapie rodičům doporučujete? Nějaké cvičení, balony, plavání s kojenci, nebo jen handling, tedy manipulace s miminkem při denních činnostech?

Obvykle nevídám, že by to děli dělaly špatně, spíše takovou polohu neznají a nelíbí se jim v ní. Pokud mají děti větší svalové napětí, ruce v pěst a zaklání se, doporučuji kraniosakrální nebo chiropraktické terapie, které pomáhají napětí uvolnit. Cvičení na míči může také velmi pomoci, dítě na něm trénuje rovnováhu a prostorové vztahy. Základ je také správný handling, tedy zacházení při běžných situacích přes den. 

  • Jaký význam přikládáte handlingu, tedy manipulaci s malým miminkem? Proč je dobré, aby maminky věděly, jak s miminky zacházet pro jejich správný motorický vývoj?

Handling spolu s motivováním, mazlením a péčí pomáhají rozvíjet nervovou soustavu, vestibulární a proprioreceptivní systémy. Pomáhají s vývojem mozku skrze zkušenost. Pohyby a doteky, které miminko velmi vnímá, mají schopnost stimulovat, nebo uvolňovat. Masáže dětí velmi pomáhají se spánkem nebo zažíváním. Děti se učí pohybu už v prenatálním období, tedy v bříšku u matky. To vše je v dítěti pevně zakódované a tyto vzorce nadále využívá ke svému vývoji i mimo dělohu. To je například důvod, proč je nošení dětí na těle v šátku či nosítku tak užitečné. Dítě cítí ty samé pohyby, které cítilo, když rostlo v děloze. Matky a otcové dříve instinktivně věděli, jak se dítěte dotýkat a jak s ním zacházet, ale s naším průmyslovým a technologickým světem tento instinkt ztrácíme. Pomáháme proto rodičům znovu objevit jejich instinkty a dobré je, že stačí málo, protože ono to v té hlavě někde je a stačí to jen probudit. 

  • Jak se díváte na nošení dětí v šátku ve vertikální poloze čelem k matce. Je možné, že by takové nošení bylo škodlivé a proč? V České republice jsou názory, že těžká hlava tlačí na páteř a může přinést do budoucna problémy ve vývoji. Já osobně to však vidím jinak a nošení dětí v blízkosti matky vnímám jako nezbytně nutné pro jejich správný psychický i fyzický vývoj. Vidíte jako problém, když by bylo denně dítě v šátku například 10h? Mohlo by mu to nějak uškodit?

Nošení dětí pomáhá dítěti cítit pohyb své matky známý z období, kdy bylo v děloze. Dítě slyší tlukot srdce matky, cítí její vůni a cítí se tak bezpečně a útulně v tomto novém vnějším světě. Pozice čelem matce (či otci), hruď na hrudi, je velice důležitá pro páteř a podporu hlavy. Pozice čelem ven je však pro páteř velmi problematická. Čelem ven tedy nosit nedoporučuji. Stejně tak předčasné posazování do nevhodných židliček může napáchat škody ve vývoji. Neumím si představit nikoho, kdo by používal šátek 10 hodin a necítil pak sám bolest zad. Myslím, že jak matka/otec, tak dítě mohou potřebovat přestávku, která také může pomoci dítěti pomalu se naučit protahovat se a pohybovat se za hranice šátku. Mohlo by to ovšem být škodlivé pro dítě? To může záviset na věku dítěte, svalovém napětí a potřebách, ale obecně bych řekla, že ne.

  • Mám pocit, že ženy dnešní doby tolik nevěří své intuici, některé se dokonce bojí se svým miminkem zacházet. Vnímám to jako chybu dnešní „internetové“ společnosti. Podpora pro ně u nás (ČR) není ani v porodnici a ony si musí kurzy v péči o miminko zajišťovat samy a často na ně ještě společnost špatně kouká, protože si myslí, že je to zbytečné. Jak vnímáte podporu maminek formou kurzů a přednášek?  Je třeba se jako matka stydět, když navštěvuje takové kurzy? 

Ano, svět internetu nás neustále drží u obrazovek a hluboce nás to ovlivnilo. Mohla bych o tom pokračovat. S touhou po tom být dobrý rodič a budovat rodinu plnou důvěry, lásky a zdraví byl neměl být spojen žádný stud. Cítím, že naše komunita v mém centru je skvělý způsob, jak dát novým rodičům podporu a velmi to pomáhá. V Praze taková centra existují a má také krásný festival Respekt k porodu. Existují předporodní lekce, či lekce jógy pro matku/dítě, či různá herní střediska a další. Sama nabízíš mnoho užitečných lekcí a podpory, Vando! Vím to, protože znám tvé stránky. Je pro mě smutné, když pomyslím, že se může společnost špatně dívat na jakéhokoliv rodiče, který se snaží být lepším. Bez silných základů z raných fází života nemůžeme být silná společnost. 

 

Závěrem bych řekla, že já osobně souzním se všemi odpovědmi a jsem ráda, že se mi potvrzuje, že cesta, kterou jsem se vydala a nabízím v kurzech či knihách, jsou stejné jako u Ellyn. Takže bez bububu či takto nosit nesmíš, miminku ublížíš apod.

Spoustu odborníků a lidí vyráží za kurzy a vzděláním za hranice, teď ale dorazí Ellyn z New Yourku k nám. Přidáte se na její chystaný kurz v Praze? Tuším, že to bude ta pravá pecka a hrozně se na to těším. 

Profesionální výcvik s přední americkou terapeutkou Ellynne Skove v oblasti vývojových pohybů a jógy pro miminka.

 

 

Podívejte se na kurz

Moc děkuji Ellyn za rozhovor a těším se na setkání. Tummy Time, termín s doslovným překladem „čas na bříško“ se mi tak líbí, že jej asi začnu používat i u nás 🙂 (správný překlad „první vzpřímení“ neboli „pasení koníků“). Moc se mi na tom líbí je to, že oni vůbec neřeší nějaké první vzpřímení, zda jej dítě zvládá nebo ne, oni mají prostě Tummy Time, tedy čas na bříško, tam si hrají a pak jde vše snáz.

Vanda S.

 

 

 

 

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí. Součástí jsou i cviky na baloně. 

 

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S. 

One thought on “„Tummy Time“ / „Čas na bříško“ – rozhovor s Ellyn Skove

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top