Úvod > Poradna > Výběr porodnice

Výběr porodnice

Jak máš vědět kam, když ještě ani nevíš, co tě čeká?

Registrace do porodnice probíhá již ve 14. týdnu těhotenství. Tedy zhruba dva týdny poté, co těhotná obdrží těhotenskou průkazku a zná výsledky z důležitého vyšetření, jestli je miminko v pořádku a nehrozí mu některá z vývojových vad. Mně se to vždy zdálo hrozně brzy, protože ještě ani člověk pořádně neví, co vše ho ve II. a III. trimestru čeká, absolutně nemyslí na porod, spíše se sžívá s „jiným“ stavem a už si má vybírat, kde chce rodit? O tom, že máme možnost volby a můžeme volit různé polohy, techniky porodu, jsme ještě ani neslyšely. Jenže na výběru porodnice záleží. Není to jen o tom, „dostat se tam co nejrychleji“ a hledat tedy tu nejbližší – jak jsem si já bláhově ve 14. týdnu myslela. Co je dobré pro přirozený porod? A co je důležité po porodu a měla by to vaše porodnice bezesporu v případě, že porod proběhl v pořádku, dodržet?

Pokuste se zamyslet dříve a hlavně se porodu nebojte

Vyzkoušejte se při výběru porodnice opravdu vžít do toho, co od porodu čekáte, jak jej chcete prožívat, a zda to vámi vytipované porodnice splňují. Může se totiž klidně stát, že máte pocit, že je jedno, kde budete rodit, protože je hlavní, aby se tam o miminko dobře postarali, ale ono je důležité, aby se starali dobře i o vás – tedy spíš aby si vaše představy a požadavky sedly s určitou nemocnicí a jejím přístupem. Hodně žen o porodu přemýšlí, až když jde do tuhého, a zjistí, že porodnice, kde se registrovaly, třeba nepouští k porodu na první dobu porodní partnera nebo není možné se volně pohybovat, apod. Často ženy na porod raději nemyslí, protože se jej bojí, a je to velká škoda. Protože když zjistíte, o co skutečně v ten moment jde, a odpoutáte se od fyzického vypuzení dítěte z vašeho těla, tak jde vlastně o nejkrásnější moment v životě a ten nebolí. Nesmíte se bát. Ano, přiznávám, bolí to, ale jenom tak, jak vy si připustíte. Pokud budete připravená, uvědomělá toho, co chcete a budete se cítit v bezpečí, bude se vám rodit dobře a jsem si jistá, že pár hodin po porodu už budete mít úplně jiné radosti na starosti.

Podle toho, jak se budete připravovat na porod, bude váš prožitek více či méně harmonický. Bude záviset na tom, zda se vůbec o něčem dopředu informujete, jaké informace jste vyhledala. Bez hledání není totiž skutečné volby. A v případě, že tuto volbu nemáme, necháváme se raději unášet představami o tom, co bychom si přáli, místo toho, abychom se připravovali na to, jak začít uskutečňovat a budovat to, co skutečně chceme.

Nad čím se zamyslet – co vás asi tak čeká?

Je dobré se dopředu informovat o tom, jaké máte v porodnici možnosti, jakou polohu si k porodu můžete zvolit, kdo a jak vám může pomoci, a o dalších věcech, které když budete dopředu znát, měly by přispět k přirozenému porodu. Ten je pro miminko nejlepší, protože když žena ví, jak její tělo funguje, a co chce, rodí se jí snáz. Ale pozor, je také třeba mít na paměti, že přirozený porod není vždy možný. Záleží především na aktuálním stavu maminky a miminka.

Odpovězte si na tyto okruhy a poté vybírejte vhodnou porodnici. Jděte se tam podívat. Ptejte se, jak se u nich rodí, jak vypadají sály apod. Poptejte se třeba i známých, zda nemají známého porodníka, protože z vlastní zkušenosti vím, že na něm strašně záleží. Pokud se vám v těhotenství věnuje lékař, který o vás ví vše a pak sám vede porod a je mezi vámi informovaný vztah, máte vyhráno. Násilný porod, kdy je rodička bez informací, co s ní lékař (kterého vidí v životě poprvé) provádí, proč jí dávají urychlovače nebo proč odnáší miminko hned pryč, může vést k poporodním depresím, celkově špatnému začátku, nepřijetí miminka, nekojení apod.

Soukromí

Před registrací si zjistěte, v jakém prostředí se ve vámi vytipovaných porodnicích rodí. Běžte se tam klidně podívat, vystřídejte jich více. Může se stát, že se tam rodí jen na sále nebo v porodních boxech, které jsou od další rodičky oddělené jen plentou, takže bez soukromí, nebo také v porodním pokoji, který je připraven jen pro jednu ženu a vypadá jako klasický pokoj, může mít i vanu a různé předměty k ulevení od bolesti, ale zároveň je vybaven vším potřebným k porodu. Tímto se tedy porodnice zásadně liší. Povězte si také dopředu, zda chcete mít u porodu mediky.

Zákroky a konzultace

  • Lékaři by měli informovat o tom, jak porod postupuje, a měli by s vámi probrat všechny zákroky, které doporučují udělat, a měli by vám dát čas na rozmyšlenou. Na to máte právo!

Léky a tlumení bolestí

  • Budete si přát prostředky pro tlumení bolesti? Často je v porodnici nabízí jako „welcome drink“ a jsou zbytečné. Mohou narušit přirozený chod porodu, který se pak zase pro jeho nepostupování zbytečně urychluje. Jsou však situace, kdy ženě uleví od bolesti, ona si odpočine, načerpá novou sílu. A i když to pro miminko není zrovna to nejzdravější, není potřeba si to vyčítat. Často se stává, že jde žena do porodnice s přesvědčením, že epidurál nebude chtít, a po pár hodinách by za něj dala zlaté sele. Sama mám takovou zkušenost, a protože jsme jej zvolili v dobrý čas, po epidurální anestezii polevil můj stres a rázem se porod rozběhl, jak měl. Bez něj jsme se mohli trápit ještě x hodin a také to mohlo skončit třeba akutní sekcí, protože já už neměla sílu na nic, špatně jsem dýchala a syn začal mít málo kyslíku. Je tedy důležité správné načasování, a určitě komunikujte s asistentkou a lékařem, ptejte se a chtějte znát možnosti. Buďte na ně milá, jsou to přece také jen lidé a z jejich pozice to není vůbec jednoduchá práce. Často může být vyčerpávající komunikovat s hysterickou maminkou, která se zrovna nezná, protože rodí, a to jsou pak ženy schopné říct a udělat cokoliv. (Já a můj muž o tom víme své.) Mamka mi třeba jednou vyprávěla historku, že když jsem se já narodila, současně rodila ještě jedna paní vedle a ta ve „slabé emocionální chvilce“ prokousla doktorovi ucho.

Nastřižení hráze

  • Často rutinně prováděný zákrok, který má „chránit“ od porodního zranění, tedy natržení hráze (místa mezi pochvou a konečníkem). Pokud porod postupuje přirozeně, bez urychlení, porodní cesty se samy připravují na velkou hlavičku miminka. A ta projde, věřte mi. Zranění tedy nevzniká z „velkého miminka“, ale z nepřipravenosti porodních cest. Jde to tedy i bez nastřižení. A proč se o tom předem nepobavit? Může být o jizvu méně. Pár týdnů před porodem může žena hráz masírovat a trénovat její elasticitu na porod.

Pro přirozený porod je dobré:

  • Volně se pohybovat – gravitace totiž funguje. Pokud žena leží, porod probíhá pomaleji. Pokud má možnost chodit, klekat si a vůbec mít volnost ve svých polohách, porod bude probíhat rychleji, protože gravitace pomáhá miminku tlačit na porodní cesty, které tak připravuje a otevírá.
  • Příjemné prostředí bez stresu – pokud je někdo ve stresu, je v tenzi. Má stažené svaly, těžko se uvolní a porodní cesty se hůře otevírají. Je dobré, když žena prožívá porod ve vlastním tempu, vše chápe, není do ničeho tlačena a porod není urychlovaný. K relaxaci může pomoci vůně nebo hudba. Není nic divného, když si do sluchátek pustí na pár minut oblíbenou hudbu. Snad si neťukáte na čelo, ono to totiž funguje.
  • Konzumace tekutin dle potřeb ženy.
  • Nepoužívání tzv. Kristellerovy exprese – tlačení na břicho lékařem, které má miminku pomoci ven. Tento zákrok je již zakázaný, ale v některých porodnicích se s ním můžete stále setkat. Myslím, že to byla zrovna ta chvíle, kdy spolurodička mojí mamky tehdy pokousala doktora.
  • Možnost měnit polohy po celou dobu porodní.

Po porodu

  • Nerušený bonding, tedy nahé (částečně zabalené) miminko na hrudi maminky je to nejlepší, co ho může v prvních minutách života potkat. (A nejen minutách.) Pokud z nějakého důvodu nemůže žena, není nic nevšedního, když si dá miminko na svou hruď novopečený tatínek. Děje se tak například při porodech císařským řezem, kdy žena není bondingu schopná. Dá se však provést tzv. částečný bonding, kdy se miminko přiloží jen na tvář matky. Ta však nesmí být v celkové anestezii, ale musí mít jen spinální (umrtvení od pasu dolů).
  • První přisátí miminka k prsu je velmi důležité nejen k nastartování laktace. Mělo by k němu dojít bezprostředně do pár minut po narození.
  • Pupečník se nemusí hned stříhat, ale může se nechat dotepat a tzv. dotéct všechny důležité látky a protilátky z placenty do těla miminka!
  • Miminko se hned nemusí odnášet na vážení a měření a stejně tak nemusí být hned otřeno od mázku (bílého povlaku na kůži), který kůži miminek chrání v břiše matky. Pokud se nechá tento mázek vpít do kůže a není setřen, je to prý ten nejlepší „elixírový krém“, který dítě může dostat.
  • Nečekejte miminko jako z katalogu. Miminka jsou po porodu pomačkaná, mají zvláštní barvu, někdy šišatou hlavičku, jsou od krve a podobně. Všechno se ale spraví, tak se nelekejte.

Nebojte, ještě nerodíte, jen si vybíráte porodnici a máte hafec času.

P.S. Rodila jsem 3x se stejnou lékařkou se kterou se znám a beru to jako jednu z nejdůležitějších věcí. Takže já porodnici volila podlé mé lékařky. :)Protože nejvíc jde o lidi – o ty, kteří tam jsou v tu chvíli s vámi a o ty, kteří „mají službu“. 

Vanda S.  

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Vanda-Schreierová_vanickovani_profilova1ed-792x1024.jpg.

Handling a nošení dětí kniha a videokurz

Nabízím vám ucelený přístup, jak zacházet s miminkem v souladu s jeho potřebami, založený na poznatcích z kinestetiky, vědy zabývající se pohybovými dovednostmi, a z fyzioterapie a založený také na antropologickém bádání v péči o dítě. Poznatky kořením svými zkušenostmi maminky a lektorky. K daným tématům jsou i praktická videa, která si můžete v zabezpečené sekci na internetu se svými přístupovými hesly pouštět.
Podívejte se zde

Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading


One thought on “Výběr porodnice

  1. U toho 14. týdne by možná stálo za upřesnění, že se to týká primárně Prahy, kde je přetlak rodicek. Stačí z ní vyjet do Středočeského kraje a 14. týden skoro nikde neřeší. Kamarádky z Vysočiny či Pardubicka vždy nechápou, co to je za absurditu řešit porodnici takto brzy, protože to samý neznají…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top