Úvod > Poradna > Péče o miminko > Zánět středního ucha. Může jej způsobovat voda?

Zánět středního ucha. Může jej způsobovat voda?

Zánět středního ucha, může jej způsobovat voda? 

Od rodičů někdy slýchám, že jim nebylo doporučeno dětské plavání, protože způsobuje zánět středního ucha a oni by rozhodně nechtěli, aby jejich 11850816_1070674182945196_1184927293_nmiminko něco takového zažilo. Je to vůbec pravda? Způsobuje voda zánět středního ucha? Nebo je to jen názor proti aktivitám, které maminky s miminkem podnikají? Někteří pediatři dokonce maminky od plavání se svým miminkem odrazují, aby zbytečně své děti nevystavovali potencionálním rizikům. Je to zvláštní, protože když se zamyslíte, doma se koupat miminko může? Jak to tedy je se zánětem středního ucha?

V bříšku bylo taky miminko ve vodě

Celých 9 měsíců se dítě vyvíjelo a rostlo ve vodě a ta byla všude. V uších, nose a dokonce i v plicích. Až porodem byla vytlačena ven. Přítomnost vody v uchu je pro miminko tedy zcela přirozená. Ničemu nevadí, nijak mu neublíží. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda, která se při koupeli doma ve vaně, nebo v bazénu, dostane pohybem sanice a kůstek ve středním uchu přirozeně ven.

Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody

Zánět středního ucha netvoří voda! Neznamená tedy, že děti, které se potápějí, trpí více na záněty. Stejně tak může mít zánět středouší miminko, které nebylo nikdy pod vodou, ale nafoukalo mu do ouška, nebo to má prostě dědičné a zánět získalo ze „zadní“ rýmy. Pokud je ucho zdravé, voda ničemu nevadí. Voda samovolně po koupeli či plavání vyteče ven. Dbejte však na správné vysušení oušek.

Zánět středního ucha může být způsobený virově, či bakteriálně. K náchylnosti přispívá i dědičnost. Není prokázané, že potápění, či namáčení uší, nebo návštěva kojeneckých bazénů by zánět způsobovala. Je však ale nutné dodržovat určitá pravidla.

Zánět středního ucha jako takový

Closeup of newborn baby cryingPatří mezi nejčastější onemocnění dětského věku vůbec. Tradičně se dělí záněty na akutní a chronické. Nejčastěji se ale lékaři setkávají s akutní formou.

Akutní zánět se vyskytuje nejčastěji u dětí do dvou let věku, kdy se uvádí incidence cca 200/100 000, u dětí do věku dvanácti je 10x nižší. Uvádí se, že zhruba 75% dospělých se ve svém životě setkalo s akutním zánětem.

Onemocnění většinou nasedá na infekci horních cest dýchacích. Do středouší se dostává přes Eustachovu trubici. Kojenci právě Eustachovu trubici mají širší, proto se u nich zánět objevuje častěji. Zánět může proběhnout čistě jako virový infekt, ale velmi často přeroste v bakteriální superinfekci. Průběh čistě bakteriální je také častý. Asi ve 30-40% bývá původcem zánětu pneumokok.

Příznaky

Jak jsem již zmínila, tak zánětu středního ucha většinou předchází akutní infekce horních dýchacích cest. Není to ale vždy podmínkou. V první fázi bývá zalehnutí ucha, poté se objevuje píchání a bolest v uchu. Objevuje se zvýšená teplota. Pokud je přítomen hnis může dojít k samovolnému propíchnutí bubínku a následné úlevě s poklesem teplot a různě intenzivním výtokem.

Jak poznám, že mé dítě má zánět ucha?

Děti si často na místa, odkud vychází bolest šahají. Když rostou zoubky, nebo je bolí něco jiného. Ale děti také často ošahávají nová a nová místa, která na svém těle objevily. Např. kolínko, nebo právě ouško. Tahání za ouško a časté doteky tedy vůbec nic nemusí znamenat. Všímejte si však, zda dítě není více mrzuté či plačtivé, zda nemá zvýšenou teplotu. Pokud ano, raději se domluvte s pediatrem na návštěvě. Jsem si ale jistá, že to jistě poznáte, bolí to opravdu hodně.

Jak pomoci, pokud je nemoc ještě v začátku?

  1. Použít můžete speciální kapičky např. Otobacid
  2. důkladným čištěným nosánku, použitím nosních kapek a odsávačky hlenů (nejúčinnější je na vysavač)
  3. podáním léku na snížení teploty, které mají protizánětlivé účinky. Např. Nurofen sirup

Pokud se dítěti neuleví a teplota překračuje 39 stupňů, vyhledejte lékaře

Více ohrožené děti jsou pokud:

  • trpí poruchou imunity
  • děti rodičů, které v domácnosti kouří
  • záněty jsou častější u dětí, jejichž rodiče trpí opakovanými infekcemi uší

Pomůže očkování?

1Jak jsem zmínila výše, zánět středního ucha může být způsobený virově, či bakteriálně. K náchylnosti přispívá i dědičnost. Není prokázané, že potápění, či namáčení uší, nebo návštěva kojeneckých bazénů by zánět způsobovala. Je však ale nutné dodržovat určitá pravidla. Jako například sečkat po plavání chvíli, než se tělo miminka aklimatizuje a plně vysuší. Poté pokud je chladnější počasí nasadit čepici. Ale to jsou asi věci, které by automaticky intuitivně udělala každá maminka.

Proti bakterii Streptococcus pneumoniae je očkování. Například jej obsahuje nepovinné očkování Prevenar 13. Již jsme si ale vysvětlili, že zánět způsobuje i virová rýma, zde nám tedy očkování nepomůže. Stejně tak nepomůže, pokud infekt vznikne jinou bakterií. Očkování může tedy snížit riziko vzniku zánětu středního ucha, avšak za předpokladu, že bude způsoben jen tou jednou bakterií Streptococcus pneumoniae. Procentuální riziko snížení díky očkování by se asi dalo vypočítat o pár procent. Je tedy na každém rodiči, aby zvážil rizika, která může očkování přinést a rizika celkem běžného onemocnění ucha. Opakované záněty středního ucha totiž mohou vést až k poškození sluchu.

Jak pečovat o ouška

Po koupeli si dítě položte či posaďte na podložku. U ležícího dítěte si otočte hlavičku na stranu, aby voda mohla samovolně vytéct. Sedící dítě si nakloňte vždy na jednu a poté na druhou stranu. Ouška pak vysušte vatovým čtverečkem či „dětskou tyčinkou“ k tomu určenou (mají široký smotek). To však ale platí jen pro vnější zvukovod. Nikdy tyčinkou nezajíždějte dovnitř ouška. Mohla by jste zatlačit maz hlouběji do ouška a ten by mohl poté dělat neplechu. Maz sám vytéká ven, kde se dá snadno setřít. Ze čtverečku se dá složit trojúhelníček, které můžete jemně přitlačit k oušku a chvíli nechat, aby do sebe natáhl přebytečnou vlhkost.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top