Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Jak na pláč miminka v pěti jednoduchý krocích

Jak na pláč miminka v pěti jednoduchý krocích

Hledáte tlačítko ON/OFF?

Zná to každá máma a také každá máma si řekla: „Tak já už fakt nevím, co s tebou?“

Mám pro vás návod, co kde zmáčknout, povolit, dotáhnout, doplnit či přemístit.

Představte si, že plačící miminko je rozbitá pračka. Blbé přirovnání, uznávám, ale pokuste mít takový nadhled. Když zjistíte, že vám vytekla všechna voda, zanadáváte (syčení), vše vytřete (přebalíte, převléknete), odtáhnete od zdi a zíráte, co se asi mohlo stát (otočíte na bok či na bříško), když nic nezjistíte, tak s ní zatřesete (pohupování), a pokud stále nefunguje (pláče), voláte opraváře. V tuto chvíli nikomu nevoláte, a dáte sát (kojení, dudlík, lahvička). Pokud toto nezabere, voláte na psychiatrii, tedy opraváře pro maminku, nebo mně. 🙂

Pustíme se tedy do opravy

Zavinutí

Nebojte se pokud se miminko zavinutí vzpírá. Zavinutí jeho neklid nemusí okamžitě ukončit, ale zabrání mu v neovladatelných pohybech. Miminko má vrozené reflexy, jako např. Moorův neboli úlekový reflex. Jakmile je něco špatně, nebo se miminko něčeho lekne (hlasitý zvuk, ocitne se v prostoru, který nezná, např. studená podložka), může se leknou si svých nekoordinovaných pohybů, tak automaticky vytřeští oči, rozhodí ručičky do stran a v podstatě hledá ohraničený prostor. V bříšku bylo v děloze, která ho velmi těsně obklopovala a ručičkami si neustále kontrolovalo, že tam je a nemohlo roztáhnout ruce jako teď v tom velkém světe. Jakmile je tedy roztáhne, zjistí, že je něco špatně, že mu něco chybí a právě pevným zavinutím to napravíte. Pokud i tak miminko pláče, soustřeďte se na další zásadu.

Pokud se dítě cítí opuštěné, produkuje se v jeho těle stresový hormon kortizol, který neblaze ovlivňuje psychiku dítěte a má za vinu řadu problémů. Např. mění střevní mikroflóru, způsobuje špatné trávení (bolesti bříška), vznik alergií, dyslexii, obezitu, rozvoj ADHD, depresí a autoimunitních onemecnění. 

 

Poloha na boku/bříšku

Čím neklidnější miminko je, tím hůř se cítí v poloze na zádech. Když jej přetočíte na bok či bříško, bude mu mnohem líp a spustíte tak uklidňující reflex. Zavinuté miminko si můžete položit na vaše předloktí. Jako to uvádím na ilustračním obrázku. Nebo si pusťte toto velmi zajímavé video.

Syčení ššš

Když budete na miminko syčet, nebo mu pustíte fén či vysavač, vyvine to stejný hluk, jako slýchalo miminko celých 9 měsíců uvnitř vašeho tělo. Vaše cévy, střeva, hlas dělali podobný a stejně intenzivní zvuk jako např. fén či vysavač. Můžete také vyzkoušet tzv. bílý šum. V jakékoliv jiné situaci, kdy budete potřebovat utišit miminko a nebudete mít po ruce tyto věci, hlasitě miminko syčte cca 30 cm od hlavičky. Musíte syčet stejně nahlas, jako miminko pláče, jinak to nemá cenu.

Pro představu uvádím, kolik decibel vyvinou určité zvuky:

  • šepot 20 -30 decibel
  • myčka nádobí 60 decibel
  • vysavač 70 decibel
  • dětský pláč 80 decibel
  • motorová pila přes 100 decibel

Na počátku 70. let lékaři do děloh rodících žen umisťovali malé mikrofonky a zjišťovali, že síla zvuku je neuvěřitelných 80 – 90 decibel. Abyste měli představu, co vaše mimiko v děloze slýchávalo, vyzkoušejte si dát hlavu ve vaně pod vodu a nechte naplno puštěný kohoutek – to je rachot! A to je přesně to, co miminko chce.

Pohupování

Držte miminko v poloze klubíčka a jemně s ním pohupujte a můžete také přidat jemné poklepávání na zadeček. Nebo si miminko položte i v zavinovačce na předloktí a zase mírně pohupujte. Pokud nezabírá, pusťte si výše zmiňované video. Zase jde o to, že vy jste se v těhotenství skoro neustále hýbala a tím tak uklidňovala miminko. Teď se s miminkem nic nehýbe a zase mu něco chybí. Z počátku s miminkem houpejte dynamičtěji s tendencí postupně zvolňovat až zůstanete jen u mírného kolébání.

 

Sání

Tato zásada funguje, když ostatní selžou. Nabídněte miminku prs, nebo dudlík (pozor pokud kojíte – šidítko můžu pěkně škaredě narušit techniku sání dítěte a také můžete o kojení díky němu přijít). Pokud je vaše miminko na umělé výživě a od posledního krmení uběhlo nejméně 2,5 h, dejte miminku lahvičku s mlékem. U kojených dětí neřešte časy, kojte, kdy si miminko řekne. Mateřské mléko je velmi jednoduše stravitelné a rozhodně není třeba jej trávit 3h! Co dát miminku místo dudlíku si můžete přečíst zde.

Extra bonus nakonec

Zavinutí, pohupování, syčení a potažmo (pro odvážné) sání zajistíte v jednom jediném kroku a to je šátek, nebo nosítko. Jak prosté. Šátek používá ho většina světa! V Africe postačí jakýkoliv kus vertikala-detail2hadru. Je jedno v čem, ale hlavně, že své dítě nosíte na vlastním těle. Nemusíte mít šátek z hedvábí, merina, bio bavlny, stačí úplně obyčejný šátek z dětského obchodu.

Doufám, že se nám společně podařilo opravit škody napáchané na vašem miminku a reklamaci, kterou podalo, se podařilo vyřešit dříve než za 30 dní. Některá mimika se své reklamace bohužel nedomůžou, protože rodiče přesvědčili sebe sama v Estvillovu metudu (vyplakání) a tak propláčou mnoho nocí a cítí se sami, mají hlad a prostě chtějí jen mámu, pocit bezpečí. Není divu, že takové miminko pak již nepláče. Ztratí víru v to, že mu jeho nejbližší pomohou v jeho trápeních a věřte, to je sakra trápení, a je necháno napospas a učí se tak jedině tomu, aby když pak něco bude chtít, bude se toho muset všelijak dožadovat, vyvádět a také se naučí, že jeho potřeby nenaplňují lidé, ale věci (dudlík, hrací kolotoč, plyšáček). Jak smutné.

Můžete si také ještě přečíst článek Rozhovor s maminkou – miminko pláče. Je to přepis reálné komunikace mezi mnou a maminkou, se kterou jsem si jednou psala.

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

 

One thought on “Jak na pláč miminka v pěti jednoduchý krocích

  1. Dobrý den,
    přečetla jsem si mnoho zajímavých a užitečných informací na Vašem blogu. Kdybych některé věděla již v porodnici, snažila bych se spoustu věcí dělat jinak, lépe. Takto jsem byla v přesvědčení, že dělám pro miminko vše správně a zjistila jsem chyby, až když jsem hledala řešení problému – neutichající řev mýho broučka. 🙁

    Bohužel trpí na prdíky a nepomáhá nám nic – jsme na UM, bohužel, vyměnila jsem mu mlíčko, dávám probiotické kapky, Espumisan, masírujeme bříško Pupíkem, nahřívám polštářek z třešňových pecek, jezdíme kolíčko, když je to nutné, musíme použít rektální trubičku. Výjimečně zabere dudlík s trochou medu.

    I když jsem ho pronosila doslova hodiny denně na rukou, držela jsem jej špatně, protože mi v porodnici nikdo neřekl, že to mám dělat jinak. Díky Vám jsem se poučila a spoustu věcí jsem změnila. Také jsem si pořídila nosítko, ve kterém je mnohem klidnější. Ještě uvažuji o pořízení šátku, přeci jen to nosítko není pro mne úplně pohodlné (zařezávají se pásky).

    Mohla bych poprosit o zaslání návodu na vázání šátku? Ještě bych chtěla poprosit o radu, čím nahradit dudlík. Moc často jej nepoužíváme, nemá ho rád a plive ho. A protože jsme na UM, nemůžu ho klidnit poskytnutím prsu.

    Velmi děkuji za všechny maminky za Vaši práci. A jestli máte vydanou knihu, moc ráda si ji zakoupím. 🙂 Martina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top