Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Látkování už není žádná retro párty

Látkování už není žádná retro párty

NOVÁ KNIHA!

JAK SE ZBAVIT PLENEK

DIFINITIVNĚ, BEZ STRESU A „VYSAZOVÁNÍ“

Odplenkování dle indiánské metody

Vanda Schreierová

V knížce vám ukážu, jak poznat, že je dítě zralé. Vysvětlím vám tuto metodu a poskytnu informace, jak postupovat při odplenkovávání, jak řešit různé problémy, které mohou nastat. Také si můžete přečíst některé vybrané modelové příběhy rodičů, již tuto metodu zvolili. Roky jsem sbírala informace při konzultacích s rodiči a vytvořila tak ucelenou indiánskou metodu odplenkování.
Podívejte se na knížku zde

Látkování už není žádná retro párty

Pokud jste si jako já myslely, že „látkovat“, tedy používat látkové pleny, je hodně „out of the date“ a zbytečně složité, tak jste na omylu! Moderní látkové plenky mají velmi jednoduché použití, jsou hlavně zdravé, stylové, ekologické a navíc šetří miminku do prasátka spoustu peněz.

Trochu vás zasvětím, ale vy se můžete klidně obrátit na látkovou poradkyni

Když se rozhodnete začít používat látkové pleny, může se zdát, že se do toho celá zamotáte a zabalíte to dřív, než se aspoň pokusíte něco vybrat. Přiznávám se, že i já jsem ve třetím těhotenství s Hynečkem koketovala s myšlenkou látkovat a přesně jsem celou akci zabalila po prvním pokusu vyznat se v množství plen, článků a obchodů. Bohužel jsem tehdy nevěděla, že existují látkové poradkyně, které vám poradí ZDARMA. Po krátkém úvodu zjistíte, že látkovat není vůbec složité, naopak je to hrozně jednoduché. Poradkyně vám buď u vás doma, nebo na semináři vysvětlí vše potřebné a navíc vám pomůže sestavit výbavičku na míru, se kterou si hravě poradíte a bude vyhovovat přesně vašim požadavkům a potřebám miminka.

Teorie neuškodí, hlavně jednoduše. A teď se prosím soustřeďte

Látkové pleny se dělí na mini mimi – od narození do cca 3-4 měsíců, poté se přechází na pokračovací pleny, které vám vydrží až do odplenkování.
  • Můžete buď používat tzv. All in one – hotová kompletní plenka, kterou po počůrání (cca po 2-3 hodinách) prostě hodíte do plastového koše Ikea a druhý den vyperete. (Takových plen látková poradkyně Veronika u mini mimi doporučuje 5 kusů a u pokračovacích cca 10 kusů.)
  • Další varianta je All in two – to jsou svrchní kalhotky, do kterých se přidává kalhotková plenka a vnitřní vložka „vkládačka“. U malých mini mimi, protože miminka kakají, jak jistě víte, „vajíčka“, je dobré ještě vložit jednorázovou separačku, kterou po výkonu vyhodíte. Svrchní kalhotky zůstávají suché pro další použití a do pračky putuje pouze kalhotková plena. (Veronika doporučuje pořídit 2-3 svrchní kalhotky a k tomu 5 kusů kalhotkových plen pro mini. Pro pokračovací pleny pak 3 kusy svrchních a cca 6 kusů kalhotkových plen.)
Je fajn kombinovat jak All in one, tak All in two, protože je ještě možnost použít klasickou látkovou plenu, kterou složíte na „složenku“, připnete ji snapi sponkou a nasadíte svrchní kalhotky. Nejste z toho pořád moudří? Rozumím vám, pořád to chce mít tu zkušenost. Ošahat si je, vyzkoušet a popovídat si o různých možnostech. Proto je fajn zajít k látkové poradkyni, nebo si ji pozvat domů. Konzultace jsou zdarma a pokud se poté rozhodnete látkovat, poradkyně vám sestaví výbavičku na míru a může započítat i slevu na nákup. Poradkyně vám také vysvětlí možnosti zdravého přebalovaní a péči o pokožku miminka.

Není to žádný igelit napuštěný chemií

Určitě jste již slyšeli o problému „inovovaných“ jednorázovek jedné nejmenované přední značky, které se protrhávají a neudrží chemický „gel“ tam, kde má být, a miminko ho má všude po genitáliích. Tato kauza je podle mého názoru velkým podnětem k zamyšlení, co vlastně na naše děti dáváme. Látkové pleny neobsahují zdraví nebezpečné látky (žádné parfémy, nejsou běleny chlórem), nedráždí pokožku a jsou vhodné i pro ekzematiky a alergiky. V látkových plenách je nižší teplota, a tak nedochází k přehřívání pohlavních orgánů. Prodyšnost látkových plen umožňuje kůži dýchat, snižuje se tak riziko opruzenin a infekcí močových cest.

Nemusíte čistě látkovat

Je jen na vás, jak moc se rozhodnete látkovat. Pro mě je pohodlné použít jednorázové pleny při cestování, návštěvách, lékařích či když hlídá tatínek. Látkové pleny se mohou stát standardní variantou ke klasickým jednorázovkám. Existují i jednorázové ekologické plenky, se kterými vás může poradkyně seznámit.

V praxi to je jednoduché

Jakmile je plena znečištěna, sundáte ji, hodíte do koše a druhý den perete s ostatními plenami. My máme s Hynečkem (10 měsíců) spotřebu cca 5-6 plenek denně. Moderní látkové pleny se nevyvařují a nežehlí, stačí je pouze prát na 60*C, tím šetříme energii. A pokud budeme využívat ekologických pracích prostředků, vracíme vodu z koloběhu praní „nejedovatou“, a tím nepředstavuje praní plen zátěž pro přírodu. Nepoužívá se aviváž, po vyprání se plena dá usušit a poté ji opět můžete používat.

Dvě popelnice pro barák, ve kterém používají papírové pleny

Popeláři vypozorovali, že u baráků, které mají malé miminko a používají jednorázové pleny, přibývají popelnice. Jen si to vemte, kolik „jednorázových bomb“ denně do koše dáte. Jaký to má dopad na životní prostředí? Při používání látkových plen odpadá tíživý problém hromadícího se nerozložitelného odpadu z jednorázových plen.

K tvým druhým narozeninám ti, broučku, dávám nadupané prasátko

Mě osobně nejvíc šokovalo, když jsem si jednou večer uvědomila, že jsme za den s dětmi spotřebovali cca 7ks jednorázových plen, tedy v hodnotě přibližně 49 Kč. S látkovou plenou, kterou mám prostě doma a jen ji vyperu, nemám téměř žádné náklady. A tak jde den za dnem a já dětem šetřím do prasátka. Sice je u látkových plen větší finanční obnos s pořízením, zhruba okolo 10 000,- na celé tři roky používání (a pokud plánujete více dětí, dělte počtem dětí). Náklady na praní a energii s ní spojenou vychází zhruba na 10 Kč na jedno praní. Náklady na jedno dítě, pokud používáte jednorázové pleny, se za celé plenkové období vyšplhávají na 23 000,-. Pokud látkujete a sečtete počáteční investici do pořízení a náklady spojené s praním, dostanete se na částku cca 13 000,- za jedno dítě.
Použití papírových plen pro všechny moje tři děti by se dostalo na 69 000,- (3x 23 000,-). Pokud bych látkovala všechny své tři děti, nákup látkových plen vyjde cca 13 000,- (počítám, že by se některé třeba přikoupily či obměnily) + náklady na praní pro tři děti (3x 3 300,-) tedy 9 900 = 22 900,-
Papírové na tři děti 69 000 Kč, látkové 22 900 Kč. Ušetřila bych 46 100 Kč. Hezká suma!
Odkaz na podrobně zpracovanou studii o nákladech spojených s přebalováním a porovnání zde. 

Týden opravdových plen TOP

V rámci Týdne opravdových plen TOP, který bude probíhat od 24. do 30.4., pořádá Veronika semináře na téma zdravé přebalování a prezentaci látkových plen, která je ZDARMA a navíc bude platit velká slevová 15% akce na nákup plen! Více o událostech a konaní naleznete zde.  Kdybych měla shrnout své dojmy, jsem ohromně překvapená a spokojená. Na závěr mohu jen říct, že mě mrzí, že jsem nezačala používat látkové pleny dříve! S Hynečkem nás čeká ještě víc jak rok, než odplenkuji podle Indiána, což je skvělá metoda, která naučí dítě za velmi krátký čas (už i za 7 dní) být kompletně bez plen! A pak také, kdo říkal, že se třemi dětmi končím? Vanda S.  P.S. Nevypadají na dětech naprosto božsky?

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top