Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Rozhovor s maminkou – miminko pláče

Rozhovor s maminkou – miminko pláče

Komunikace mezi maminkou, která potřebuje poradit, a mnou. Kudy vede cesta ke spokojenému miminku?

maminka:

Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám doma měsíčního chlapečka. Po napapání mu dám říhnout atd, ale on v kuse pláče. Už si nevím rady. Když nespinká, tak prostě pořád pláče. Já už ani nevím, co ho trápí. Na prdíky používáme rektalku a kapičky.

Já:DSC_4688monekey

Dobrý den, abych se vám přiblížila a lépe vám mohla poradit, potřebuji vědět pár věcí.

  • Kojíte, pokud ano, tak jak často a jak dlouho a jak to probíhá? Nebo je malý na UM?
  • Jaký jste měla porod?
  • Balíte malého do zavinovačky?
  • Pláče celý den, nebo jen večer, nebo ve stejnou dobu přes den?
  • Nosíte ho? Jak a v čem?

Pokud mi na vše odpovíte, budu vám schopná blíže pomoci. S pozdravem Vanda S.

Ano kojím, ale jen z levého prsa. Z pravého nám to moc nejde a papá jak kdy. Někdy mu stačí 10 min, někdy zase půl hodiny, ale pokaždé si říhne a nebo se poblinká. Dle rady lékařky kojím co 3h, dříve ne. Do zavinovačky nedávám. Porod jsem měla rizikový, po 14ti hodinách zakončený císařským řezem. Malý pláče pokaždé když se probudí a nejčastěji pláče v kuse třeba 4 hodiny okolo 18h večer. Vydrží třeba i do 21h. Přes den pláče také, ale není to takové jako večer. Ani nevím, jak poznám prdíky, pořád se vzteká a mele nožičkama.

Nosíte malého?

Nosím jen v náručí klasicky, nebo s ním sedím na gauči a mám no na nohou.

Bylo by fajn nabízet kojení pokaždé, když si dítě řekne a nedržet se rad pediatra a kojit jen co 3 hodiny. Kojením se dítě nejenom krmí, ale také uklidňuje. Potřebuje vás mít na blízku a cítit vás, stejně tak, jako to bylo v bříšku. Vždy poprvé nabídněte pravé prso, to, ze kterého vám to tolik nejde, aby se stimulovala laktace. Prs zároveň stlačujte, aby mléko malému teklo lépe. Poté až nabídněte prs druhý a dokojte. Kojte tak dlouho, dokud malý bude chtít. Pokud uvidíte, že už u toho spinká, můžete odpojit. Zpravidla se děti, které váží více jak 3,5 kg a mají alespoň měsíc, kojí v průměru 8-10 minut, a to jim stačí k nasycení. (Pokud máte tedy dostatek mléka) Pakliže ne, tak je potřeba kojit déle a prsa více střídat. U kojení čas nepočítejte, neřiďte se časovými limity a kojte, kdy má dítě hlad. Mějte tzv. „no limit“ režim.

Dále by bylo dobré dítě zavinovat. Děti se cítí bezpečně. Dělá jim dobře ohraničený prostor. Stejně tak, jako to měly v děloze. Lépe a kvalitněji pak spí. Nemusíte jej dávat na záda, ale na boky. Zároveň jej podepřete polštářky, aby se vám neskulil na bříško i se zavinovačkou.

Neklidné a uplakané miminko může být i dílem dlouhého těžkého stresujícího porodu, což se u vás potvrzuje.

Dlouhé intervaly pláče, které jsou většinou ve stejnou denní dobu, je klasická novorozenecká kolika a problém COLOURBOX5391172s adaptací na svět. Vše je jinak, než bylo v bříšku a miminko si na „náš“ svět musí teprve zvyknout a to nějaký čas trvá. Své pocity dává pak najevo pláčem, jediným možným způsobem, jak může upozornit, že se něco děje, že je „něco“ špatně. V podstatě by bylo rádo zase v bříšku a mělo přísun potravy 24h denně, tlumené světlo, houpavé pohyby, těsný prostor kolem sebe. Problém s prdíky, tedy bolením bříška, lze pouze zmírnit (článek o tom zde). A to různymi kapičkami, masáží, nošením, kojením. Trávicí soustava musí dozrát a peristaltika musí začít pracovat pořádně. Tedy až po 3. měsíci od narození.

Velmi bych vám doporučila nosit miminko v šátku. Hodně to pomůže všemu, co vás a miminko trápí. Jemu to pomůže s adaptací na svět a cítit se u vás v bezpečí, tak jako v bříšku. Vám to pomůže se lépe nastavit na miminko a poznat co potřebuje a rychleji a lépe reagovat.

Jak jste na tom psychicky? Cítíte se sama, že nic nezvládáte a pod.? Pokud by jste chtěla, můžete mi brnknout 🙂 (607 257 624).

Velmi vám děkuji za odpověď, netušila jsem to. K tomu krmení mi doktorka právě řekla, že takto často krmit nemám, že bude mít malý bolení. Takže malej výždycky pláče a já mu nedám. U kojení se také i vzteká, kope nožičkama, celý rudne. Nají se a třeba za půl hodiny by chtěl zase, takže mu mám dát zase? Já se cítím hrozně, jako neschopná matka, navíc malej když pořád pláče a já že má vše jak má, tak brečím také, že to psychicky nezvládám. Když jsme venku v kočárku, tak se modlím, aby se neprobudil a nezačal plakat, protože by ječel. Jinak v noci spí krásně, v kuse 5-6h. A jak to, že se ta kolika projevuje takto večer?

Neposlouchat dr. co se týče kojení. Mateřské mléko je nejstravitelnější pro miminko. Tráví se velmi rychle. A jak už jsem psala kojením se dítě nejenom krmí, ale také uklidňuje. Kojte, kdy bude chtít a pokud vám saje hezky, můžete ho ošidit dudlíkem.

Kupte si šátek a noste nepřetržitě. To vám teď opravdu nejvíce pomůže. Zachrání vám to nervy. Věřte mi. Dělaly to ženy miliony let a jen my jsme si teď vymyslely tvrdé matrace, kočárky a limity v kojení. Dítětem život nekončí, ale začíná něco neuvěřitelně krásného. Jen je třeba důvěřovat sama sobě, že vše děláte správně a dobře, protože to tak cítíte a vidíte, že to malému dělá dobře. Máte to v sobě, jen tomu věřit. Malého noste, mazlete, spěte spolu, nevěřte okolí, že si ho rozmazlíte. Jedině tak, že mu dáte do začátku života jistotu v to, že vás má a jeho potřeby (velmi jednoduché a ryzí, přirozené) jsou vyslyšeny. Nebude rozmazlený, ale sebevědomý a sebejistý a hlavně spokojený, ne nervní a naučený, že si vše musí vyplakat a upozorňovat na sebe.

Přečtěte si také prosím tento článek, pomůže vám 🙂 

Myslím na vás a věřte, že jsem se u prvního dítěte cítila velmi podobně. Vše se dá zvládnout, jen věřte sobě a svému malému. Život je o vás a o něm, ne o ostatních.

Kolika a adaptace se nejvíce projevují večer, protože toho je za celý den na miminko již hodně. Přes den zažívá spoustu nových podnětů a večer dávají průchod emocem a nemohou klidně zabrat. Dcerka mi plakala od 21h do 0h přesně 5 měsíců. Přežili jsme. 🙂

Dobře, děkuji, teď jsem malého nakojila a dala spinkat. Po 10 min se probudil zase. Tak jsem ho zase nakojila a teď už spokojeně spinká. Pro šátek zajedu v pondělí. Mám ho v něm tedy nosit i doma? Jak podepřít hlavičku?

Noste všude, kde bude potřeba. Jak vázat šátek a fixovat hlavičku si prosím přečtěte v mém článku zde: (fixace hlavičky a zde, jak jej vázat). Pokud byste chtěla, tak vám pošlu kompletní soubor s návody, jak vázat šátek. Je to vypracované podle fotek.

Ještě jsem se chtěla zeptat na rozhazování ručiček, má takové tiky a vypadá jakoby se bál.

To je normální Mooruv reflex. Trvá cca do 3. měsíce věku. Je to vrozený novorozenecký reflex. Mají ho všechna miminka. Některá silnější, některá slabší. Rozhozením ručiček hledají prostor kolem sebe. V bříšku byla děloha, venku nemají většinou nic, pokud nejsou balení nebo nošení v šátku. Pokud to dělá u svlékání nebo přebalování, tak na něj položte dečku, nebo polštářek, aby citil, že má něco kolem sebe. Někdy stačí látková plena do ručiček. Na spaní balit do zavinovačky.

Dobře, děkuji moc. Nečekala jsem to, je to docela záhul. Za zaslání úvazů budu moc ráda. Všechny kamarádky píší, jak jim miminka nepláčou, spinkají a usínají sami. Mě to pořád šrotuje v hlavě, proč teda mě pořád pláče, co dělám špatně a takové myšlenky mám.

Každé miminko je jiné a své pocity dává najevo jinak a potřebuje něco jiného. Co platí jinde, neznamená, že bude platit u vás, takže musíte důvěřovat vašemu synovi a společně se sehrát. U vás byl opravdu také těžký ten porod. Viz matrice v mém článku, který jsem vám doporučila. 🙂 A také pozor, na to co maminky říkají… Nikdo se nebude chlubit tím, jak jim Franta proplakal koupání a v kočárku jen vřeští.

No koupání to je také kapitola sama o sobě.DSC_4185

Co nejvíce ponořte do vody, až po okraj obličeje. Ouška také pod vodu. Držte jej pod hlavičkou a druhou ruku pod zadečkem a palcem si jej fixujte v třísle. Záda by měl mít do kulata. Tzv. písmeno C. Jako by seděl ve vajíčku (autosedačce). A hrozně nahlas dělejte šššššš. Nebo pusťte fen či vysavač.

Fen nebo vysavač?

Uklidňuje je to, dělají stejný hluk, jako vaše střevo nebo tepny a žíly, které miminko slýchalo, když bylo u vás v bříšku. Můžete jej mít puštěný i při vysoušení a oblékání. Pomáhá to. 🙂

Dobře, mnohokrát vám děkuji za rady, už vás nebudu rušit. Určitě vám ještě napíši, jak nám to jde v šátku. Mějte se krásně a děkuji moc! :*

Není zač, mějte se také fajn a určitě to bude už jenom lepší. Přeji dobrou noc V.

Po pár dnech…

Dobrý den, tak jsem vám jen chtěla napsat, jak nám to jde. Poprvé to byla tedy síla. Vůbec jsem ho do šátku nemohla dostat. Ale podle návodu a článků, co jsem si od vás přečetla, jsme to dokázali. Asi za 20 min usnul a spal 3hodiny. Nevěřila jsem. 😀 Ven teď chodíme v kočárku a šátek mám hozený dole a jakmile se tam malému přestane líbit, dám si ho do šátku a je zase spokojený. Doma ho také tak nosím. Musím říct, že nás to zachránilo. Tedy vaše rady! Celkově je spokojenější, klidnější a já také. Hlavně už nemám pocit, že nic nezvládám. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak mám malého v teď teplech do šátku oblékat. Moc vám děkujeme Andrea

Dobrý den, to jsem moc ráda, že je u vás už lépe. Slibovala jsem vám, že to pomůže. Šátek se počítá jako další vrstva oblečení. Takže pokud jsou taková vedra, můžete ho mít jen v bodýčku a ponožkách. Postačí to. Uplně svlečeného nedoporučuji, protože jemná látka bavlny od bodyčka bude hezky odvádět pot a bude vám příjemněji. Mějte se moc hezky a kdyby něco, napište.

 

DSC_1925

Jak miminko motivovat k vývoji? Jak s ním zacházet?

Povívejte se na nový video kurz a knihu Handling a nošení dětí.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

vanickovani-vanda

 

 

17 thoughts on “Rozhovor s maminkou – miminko pláče

  1. Krásné :-). Mám pocit, že my maminky (obzvláště s prvním dítětem) máme tendenci neustále poslouchat ostatní a svoje děti hodně porovnávat a málo dát na vlastní intuici a selský rozum. A hlavně každý máme za sebou jiný život s jinými traumaty, která máme různě zpracovaná, jiný porod a těhotenství atd. Myslím, že občas opravdu stačí vypnout televizi, vypnout facebook, na chvíli neposlouchat „kamarádky“ nebo doktory, naladit se na miminko a nechat proudit takovou tu vnitřní moudrost, kterou v sobě beztak všechny máme, jen ji dost často nenecháme projevit. Přeji všem maminkám pohodu a spokojená miminka…

  2. Dobrý den,
    v článku: rozhovor s maminkou uvádíte, že máte kompletní soubor s návody, jak vázat šátek. Je to vypracované podle fotek.
    Můžete mi jej poslat?
    Moc děkuji

      1. Dobry.den,jsem na tom uplne stejne. 6tyd.miminko a treti den uz jenom.rve.. naji se a place. Usne vycerpanim.. v noci aale.spinka.i 3 a pul hod. Nedokaze jen.tak koukat kdyz nespi.. proste place..mohu take poprosit o rydy se satkem? Dekuji moc.

  3. Dobrý den, také bych chtěla poprosit o obrázky s úvazy. Vaše stránky mě nadchly, určitě vyzkoušíme vaničkování. díky sabina

  4. Dobrý den mám dvouměsíční holčičku přes den odpoledne když nakojim vydrží tak hoďku vzhůru pak chce spát tak se jí snažím uspat ale jak kdy usne někdy ji musím dát prso někdy za hodinu nebo za dvě… Odpoledne spí jen chvilku budí… Ráno výdrži třeba čtyři hodiny a v noci taky spí vzbudí se k ránu když ji nakojim večer kolem deváty.. můžete mi poradit co je špatně?? Děkuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top