Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Nemá rádo mytí hlavy, je to horor pro všechny

Nemá rádo mytí hlavy, je to horor pro všechny

Nemá rádo mytí hlavy, je to horor pro všechny

Nerado si vaše dítě namáčí hlavu? Nenechá si ji umýt a už vůbec pak smýt šampon? Je pro vás mytí hlavy hororem, který byste raději nezažívala a vaše dítě raději také ne? Jak a proč vzniká takový problém a jak jej řešit?

S kamarádkou Karolínou jsme byly na chatě. Karolína má 18 měsíční holčičku s neuvěřitelně kudrnatými vlásky. Hotový andílek. Andílek se ale rázem přemění v ječícího ďábla, pokud jí chcete umýt hlavičku. „Co mám dělat, aby tak neječela,“ ječí na mě Karolína. Říkám, ale vždyť ona se bojí. „Nebojí, má vodu ráda, koupe se nadšená a vydrží si s kachničkou hrát ve vaně i hodinu.“ „No jo, ale položit na vodu se bojí a bojí se mít vodu na hlavě a v očích, říkám“. Holčička okamžitě zpanikaří, bojí se a chce ven. Co má tedy Karolína dělat?

Žádné dítě se nenarodí s odporem k vodě!

Musíte děti naučit nebát se vody

Je trošku složitější rozlišit, kdy problém vznikl. Zda hned v prvním rnema_rado_myti_hlavyoce života, nebo problém s mytím hlavičky vznikl v období vzdoru. V tomto případě se dětem prostě nechce dělat co chcete vy, mají vlastní hlavu a poslouchat vás nechtějí. Jenže když problém přetrvává ještě dál a období vzdoru to již není, tak si můžeme být jistí, že je to holý strach z toho, co by jim voda mohla v obličeji či očích udělat. Nebo pak taková poloha na zádech v plně napuštěné vaně. Vaše dítě pravděpodobně zná koupání jen takové, že ve vodě sedí v přímém sedu a hraje si, má tedy na vše dobrý rozhled a vše pod kontrolou.

Pokud se podvolíme dítěti a na záda jej prostě ve vodě nedáváme nebo mu nepoléváme hlavičku, protože jsme přesvědčeni, že to nemá rádo, nebude tu polohu mít rádo velmi dlouho a bude plakat, když mu cákne voda do obličeje.

Začneme od narození

Žádné dítě se nenarodí s odporem k vodě, vyrůstali v ní 9 měsíců, byla přirozeným prostředím, které je obklopovalo a také se dítě nerodí s odporem k poloze 1) poloha_klubíčkana zádech. Než se začne samo otáčet je to pro něj jediná poloha. (Pomineme teď situaci, že si novorozenec nemůže rovně lehnout, protože má záda kulatá a zaujímá tzv. novorozenecké postavení). Každé dítě je však jiné a má jinou sílu novorozeneckých reflexů. (např. úlekový, ten hraje v poloze na zádech velkou roli.) Reflexy mizí cca 3 měsíce po narození. Po tzv. IV trimestru. Po tuto dobu s dětmi, které mají silnější reflex nedoporučuji ve vodě koupat (vaničkovat) polohy na zádech (aby se jejich nelibost ještě neprohloubila). Ale jen klubíčko (záda jsou schoulená do tvaru písmene C, bradička miminka je skoro až na hrudníku a nožičky jsou pokrčené, kolínka na bříšku.) A postupně se z klubíčka rozbaluje, až ke splývání. Pokud se tedy na nelibost netlačí, ale jemně se s ní pracuje, vždy vymizí. Záda jsou základní poloha pro výuku plavání. Když dospělý neumí plavat, nejprve trénuje splývání na zádech, práci s dechem a vyrovnáním a poté se učí plavecké styly. Proto je na polohu na zádech kladen takový důraz.

Kde je zakopaný pes?

Pokud se však podvolíme dítěti a na záda jej prostě ve vodě nedáváme nebo mu nepoléváme hlavičku, protože jsme přesvědčeni, že to nemá rádo, nebude tu polohu mít rádo velmi dlouho a bude plakat, když mu cákne voda do obličeje. Roky. Jednoduše řečeno: aby dítě mělo rádo, nebo alespoň tolerovalo polohu na zádech, musí být do takové polohy dáváno, procvičováno a to nejvíce v období 3-6 měsíců věku a poté do roka i s jinými polohami. Stejné je to s vodou v obličeji. Musí se začít brzy a pokračovat v tom. Pokud je vašemu dítěti více, nebojte, vše se dá naučit se 100% úspěchem.

Začněte…

Mám dítě 0-6 měsíců

Jak jsme si již řekli, pokud máte malé miminko 0-6 měsíců, ve vodě 2) zádová_poloha_do_4_mesicedržte v klubíčku a postupně rozbalujte až ke splývání na zádech. Také začněte s abecedou potápění, aby dítěti nevadila voda v obličeji. Začněte tedy miminko na vyslovený signál potírat mokrou dlaní přes čelíčko, nosánek a bradičku. Vypadá to asi takto: Anežko, „žbluňk“ a potřete obličej. Pokud dítě zvládá bez problému, v tuto chvíli můžete z dlaně začít polévat, nebo polévat rovnou z kelímku, či malého kyblíčku. Poté přejít na sprchu.

Dítě 6-18 měsíců

Cca okolo 6 měsíce se začíná objevovat bojkot polohy na zádech. Je úzce spjat s psychomotorickým vývojem dítěte. 4) vertikalni_držení_po_6_měsíciJakmile se dítě naučí otáčet ze zad na bříško a začne v poloze na bříšku trávit skoro všechen čas, začínají být záda strašně nudná 🙂 To platí i pro vodu. Děti jsou naštvané, že je v takové poloze ve vodě „nutíme“ být či na vaničkování cvičit. Nicméně to velmi rychle pomine, protože se na zádech učí stále nové a nové věci, překonají nelibost a pokračují dále. (Musíte ale do této polohy i přes nelibost alespoň na chvílí dávat!) Záda tedy musí být zajímavá. Dítě ve vodě držte opět v poloze klubíčka a postupem dní se snažte pokládat, až bude splývat a mít pod vodou i ouška. V tu chvíli, aby dítě vydrželo mějte nad ním zajímavý (velmi zajímavý) předmět (např. vanolepky, super hračka do vody). Já si jej dávám do pusy, třetí ruka mi prostě chybí 🙂 Pokud dítě po předmětu natahuje ručičku, klidně mu předmět dejte. Po pár dnech, či týdnech dítě tuto polohu začne tolerovat – alespoň na mytí vlásků. S vodou v obličeji většinou problém v tomto období nebývá, proto zahájíte abecedu potápění, která je popsaná výše (0-6 měsíců).

18-36 měsíců

Nejkritičtější období, kde se vše učí nejobtížněji. Po roce už se těžko učí poloha na zádech, ale samozřejmě to jde. IMG_20160526_192940Dítě je většinou již vertikalizované (postavilo se na vlastní nohy) a také se u něj vyvíjí přirozeně strach (co nevidím, nemám pod kontrolou, to dělat nebudu). Nicméně nic není nemožné a poctivým trénováním, respektem a pílí docílíte dobrého výsledku. Radím si s dítětem vlézt do vany a posadit si jej na klín. Poproste, aby se dítě opřelo zády o vaše stehna. Dítě sedí obkročmo čelem k vám. Vysvětlete, že jej teď budete jemně pokládat do vody. Natahujte nohy. Postupem dní a vysvětlováním se dopracujete až k položení na hladinu. Odměna je třeba, mějte ji připravenou u vany. Jak slovní, tak „hmotnou“ 🙂 A opět zahajte abecedu potápění. Potírejte obličej mokrou dlaní, poté polévejte a pak můžete začít sprchovat. Přesně takto jsme naučili dceru mé kamarádky, aby mytí hlavičky tolerovala. Během pobytu na chatě jsme docílili položení na záda a během dalšího týdne, kdy kamarádka postupovala podle mých rad, naučila dceru na kompletní polití obličeje i se zadržením dechu. Následující léto si malá užívala u moře a potápěla se.

Musí se trénovat

Každé dítě je jiné a je jinak vytrvalé, stejně jako my dospělí. Je třeba tedy u každého postupovat s respektem a být trpělivá. Pokud se nedaří delší čas, neznamená to, že se vám to nepodaří. Podaří se to, jen to bude trvat déle.

Máte i tak problém? Napište mi do komentářů, ráda vám poradím.

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2

10 thoughts on “Nemá rádo mytí hlavy, je to horor pro všechny

  1. Dobrý deň. Rada čítam Vaše články. Skušam naučiť mojho syna zadržať dych, ale nedarí sa mi to. Má 17m. Voda mu nevadí. Ako v očiach, na tvári, hlave… Ale ako náhle mu vylejem z hrnčeka vodu na hlavu (so signálom, že potečie voda), tak miesto toho, aby zadržal dych, začne dýchať ešte viac a stále to vdýchne (buď pusou alebo nosom). Kde robím chybu? Riadim sa abecedou potápania, ale akosi sa niekde u nas stala chyba.

    1. Dobrý den a zkoušeli jste potápět? Také se nadechne? Nebo jste k potopení vůbec nedošli? Pravděpodobně nastala chyba, že jste tak dlouho polévali až vlastně vůbec nepochopil, že se dech má zadržet. Ve vhodnou chvíli je totiž dobré přejít na potopení, tam jasně pochopí, že se nedýchá. A zkoušíte ho naučit zadržet dech kvůli mytí hlavičky? Nebo protože chcete naučit potopení?

  2. Dobrý den, syn má přes 2 roky a od 6 měsíců chodíme na plavání. Vodu má moc rád, krizi má v potápění… cca v roce se strašně při potopení lekl (nečekal to) a od té doby bojujeme (ale chodíme plavat dál). No a teď začal šíleně plakat při mytí hlavičky, opravdu se strachy celý klepe a říká, že se bojí vodičky. Doporučíte, co s tím? Na záda ho v bazénu více méně v pohodě dostanu… A ještě dotaz – má cenu v plavání pokračovat? Někdy mi přijde, že se tam spíš trápí, ale nechci to vzdávat… Moc děkuji!

  3. Dobrý den,nyní je holčičce,4,5 roku.Od narození pláče při kontaktu vody s hlavičkou.Nyní se až klepe a je jí na zvracení .Ať ve spr.koutě nebo ve vaně.Koupací kšilt nepomáhá.Jak bych jí mohla pomoci.?Děkuji za radu.

    1. Dobrý den, postupně bych trénovala cákání vody na hlavičku. Třeba přes den… udělat si takovou aktivitu – hele jdeme si hrát a budeme na sebe cákat v koupelně trošku vody… může za to dostávat odměnu v podobě samolepek do bločku – že vydržela, byla šikovná apod. Nevysvlékala bych ji, aby si nemyslela, že se jde koupat. Jen tak chvíli cákat, pak hlavu vyfenovat.. prostě z toho udělat hru. Viděla bych za tím, že si bude postupně zvykat na vodu v obličeji – na hlavě… a za nějaký čas můžete takto postupovat ve vaně.. Ale opatrně a pomalu, pokud už má takový blok vybudován. Chce to jen a jen trénink a čas. S přátelským pozdravem

      VAnda s.

  4. Dobry den
    dcera 25 měsíců
    od malička ve vodě na zádech trochu povozit ve vaně na zádech mytí hlavy bezne kazdy den pak si stoupla a opet skvěle vse ok mytí hlavy atd…od cca 18-19mesice konec a nesnese mytí hlavy…Place az fialovi při mytí hlavy a kdyz je vida v obličeji je to konec světa…
    nevím z čeho a z ničeho nic takovy blok…co bude nejlepší?diky

  5. Dobry den asi jste zapomněla na to ze ne vsichni maji vanu…:)
    My máme sprchovy kout ve kterém je Vaše doporučení 18-36 měsíců nepraktikovatelne!
    Takze prosím o radu co dělat…
    dite 25 měsíců a strach z mytí hlavy…do cca 18-20mesicu to bylo naprosto v pořádku.
    Od té doby je mytí hlavy naprosto hrozný zážitek ktery se nedá nijak vysvětlit…
    vyzkoušená ochranná cepka zaklonhlavy přítomnost otce mluvení atd…

  6. Dobry den, dcera (9m) nemela s vodou zadny problem, myti ve vanicce v lehu, namaceli jsme oblicej, vse vicemene bez problemu. Posledni 2 tydny se na suchu uci stat a sedat si a klecet, to stejne aplikuje ve vanicce a zcela odmita si lehnout na zada (drzi ze okraju a je nepotopitelna), pri omyvani vlasku, ji pak voda tece pres oblicej, coz ji samozrejme vadi.. i kdyz se snazime, aby se tak nestavalo (pridrzim svou ruku na cele) .. je to jen obdobi nebo nejaky figl? diky za rady 🙂

  7. Take by me zajimalo jak toto resit ve sprch.koute. Plavat chodime 2xtydne. Na vodu je zvykla, smeje se, na vode lezi, potapi se. Ale ve sprse umyt vlasky je totalni horor. Chodim do sprchy s ni ale na nejake blbinky je tam malo mista a cakani jako z legrace nenavidi. Hned utika a krici ze ne a ze to neni zabava.

  8. Dobrý den,
    Děkuji za článek, ale bohužel nemáme doma vanu, poradíte mi, jak mého 23 měsíčního syna naučit namáčet hlavičku a obličej. Je to veliký problém, koupeme stále v malé plastové vaně a poslední dobou si ani nesedne😔

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top