Úvod > Poradna > Jak na ně - návody > Pláče při koupání

Pláče při koupání

Nemá rádo vodu, pláče při koupání

Nejprve je potřeba si vysvětlit, že žádné dítě, které se narodí, nemá odpor k vodě! Trávily v ní 9 měsíců, vyvíjely se v ní. Vlastně plavaly už od 3zrození. 🙂 Nelibost, kterou může miminko projevovat při vložení do vody, je spojená s nerespektováním potřeb daného miminka. Je důležité znát potřeby malého novorozence, čeho se bojí, co mu nedělá dobře, a také jakou povahu miminko má. Což je pro novopečenou maminku často velmi těžké poznat. Miminko se mění každým dnem a maminky po porodu mají co dělat s vlastním tělem a hormony. Protože nikdy to není tak idylické jako v časopise Betynka. 🙂 Jak je to tedy s malými křiklouny ve vodě?

Komplikovaný a těžký porod může mít za následek podráždění nervové soustavy, a mít tak na svědomí tzv. dráždivé dítě (projevuje se větším svalovým tonusem miminka, plačtivostí, jednoduše se rozruší, je velmi citlivé na zvuky, špatně spinká, hůř se po narození adaptuje, trpí hodně na koliky – bolesti bříška). 

Individuální potřeby miminka a vliv těhotenství a porodu na psychiku dítěte

Každé miminko je jiné, stejně jako dospělí lidé. Není to jen miminko. Ani je nelze rozdělit na choleriky, sangviniky apod. Je to pořád stále jen miminko, ale také malá osobnost, která má již své vlastnosti, potřeby a způsoby, kterými se projevuje. Něco jste mu do vínku skrze geny přeci jen vložili, a 11850816_1070674182945196_1184927293_npodle toho se musíte s ním naučit zacházet. A nejde jen o barvu vlasů, ale obecně o vnímání sebe sama, vnímání světa okolo. Záleží například i na tom, jaké bylo těhotenství a jaký byl průběh porodu. MUDr. Stanislav Grof popsal perinatální období do 4 stádií – tzv. bazálních perinatálních matric (více o matricích v článku o dětském pláči). Pojednávají o vlivu psychiky matky v průběhu těhotenství a porodu na dítě. Např. pokud se matka v těhotenství nedokáže ztotožnit s novou rolí, pochybuje o sobě jako o budoucí matce, stresuje tím plod uvnitř svého těla. Zárodek trpí depresí. Dobrý průběh porodu přináší dítěti do budoucna smysluplnost, pevnost a vnitřní sílu. Možné komplikace mohou mít za následek koktavost, psychosomatické potíže, problémy se zažíváním. Komplikovaný a těžký porod může mít za následek podráždění nervové soustavy, a mít tak na svědomí tzv. dráždivé dítě (projevuje se větším svalovým tonusem miminka, plačtivostí, jednoduše se rozruší, je velmi citlivé na zvuky, špatně spinká, trpí hodně na koliky – bolesti bříška).

Pokazili jste mu život, a to je světě pouze pár dní

A to vlastně tím, že jste jej porodily. Chudák miminko, mělo v bříšku vše, co potřebovalo k dokonalému životu. A vy jste si to dovolily ukončit! Představte si, jaký šok musí miminko zažívat! Nevíte? Tak ze sebe udělejte Alenku v říši divů, vypijte kouzelný lektvar a zmenšete se. Pohodlně se video 1schoulete do té nejjemnější bavlny a přímo se do celé peřiny probořte. Zavřete oči, poslouchejte déšť, který jemně bubnuje na střechu nad vámi. Nic vás nebolí, všechny vaše potřeby jsou uspokojeny a přímo do úst vám proudí váš nekonečný oblíbený koktejl. Muži si představí pivo… No, a teď šmitec! Hned! Ostré světlo vás pálí do očí, je vám zima, ležíte na tvrdé studené podložce, matraci, máte hlad, mezi nohama mokro, žádný déšť nikde nebubnuje, jen vás přímo ohlušuje to nekonečné ticho. Neobklopuje vás báječná teplá plodová voda, ale přímo studený… co že to je? Vzduch? To jste totiž neznali, musíte se naučit dýchat. Také trávit. Je to šílená dřina. Že jste rádi, že se znovu nemusíte učit dýchat, trávit a mít šílené bolesti s trávením potravy? Nedivím se vám. Ale miminko na vybranou nemá.

Co že tedy miminko potřebuje?

  • jemné, citlivé a pomalé, houpavé pohyby
  • těsný prostor kolem sebeDSC_6460C
  • teplo
  • šero
  • monotónní zvuk, který nahradí šum vašich tepen, střev
  • váš hlas
  • vaši vůni
  • vaše teplé ruce a tělo
  • sát – přívod potravy nonstop 🙂
  • váš klid! a přesvědčení, že vy jste pro vaše miminko to nejlepší a tím nejlepším expertem.
  • pevnou ruku, která se nebojí jej pořádně chytit. Na kurzech manipulace s miminky, které dělám, se hodně věnujeme tématu, jak „pevné“ má být uchopení miminka. Protože ono ledabylé položení do náruče, nebo příliš jemné držení ve vaničce, děti nemají rády.

Děti se různě projevují

Již jsem psala, že ve vodě trávily 9 měsíců, vodu tedy musí mít rády. Ale jde o to, že každé miminko se projevuje při pocitech nelibosti jinak. Některé se jen stáhne do sebe, sevře pěstičky, vytřeští oči a snaží se „přežít“. Druhé začne automaticky plakat, spustí výstražnou sirénu, že je něco špatně, a 6požaduje nápravu. Reklamace! Často, když přijdete problému na kloub, dítě plakat nepřestane, a to jen z toho důvodu, že je tak rozrušené a neumí se uklidnit. Má tedy slabší sebeuklidňující reflex. A roztočí se spirála, která se ukončí až úplným vyčerpáním miminka a jeho usnutím.

V rozhovoru pro matkynapalubu.cz jsem rozdělila kojence na pozorovatele a objevitele. Pozorovatel je klidné, pohodové ale citlivé miminko. Objevitel je neposeda, chce u všeho být, vše vidět, touží po akci. Takové děti velmi často rychle chodí, zkrátka objevují svět. Pozorovatel si nechá donést hračky a prohlíží si knížky.
 
 

Dítě není zcela ponořené do vody, a je mu tedy zima. Automaticky pak maminky usoudí, že se mu koupání nelíbí. Přitom je zde jednoduché řešení. 

 

Co způsobuje pláč při koupání?

 Maminka se musí tzv. napojit na své miminko a poznat, co mu ve vodě dělá dobře a co ne. Podle toho se také zařídit. Poté je miminko ve vodě spokojené. Často se setkávám s tím, že miminku např. vadí široký prostor kolem sebe, ostré světlo nebo není zcela ponořené do vody, a je mu tedy zima. Neumí mluvit, a proto pláče. Automaticky pak maminky usoudí, že se mu to nelíbí.  Někdy se může stát, že má miminko nemilou zkušenost s jedním z prvních koupání. Nešetrné zacházení sestry v porodnici. Nebo si dokonce možná vody i loklo. Zde pomůže pouze správné a něžné zacházení a opětovné získání důvěry v osobu, která o něj pečuje.
 

 

Důležité je také respektovat náladu dítěte: Tedy koupat, když…

  • Není hladové, ale ani těsně po jídle.
  • Není unavené. Většina rodičů koupe miminko večer a snaží se nastavit nějaký režim. Děti jsou plné dojmů za celý den a snáze propuknou v neutišitelný pláč, když je vyndáte z vody.
  • Miminko nic nebolí.
 

Co dělat, když mi miminko ve vodě pláče?DSC_3711

  1. Miminko není zcela ponořené. Aby se novorozenec ve vodě cítil dobře, musí být co největší část jeho těla pod vodou. Nohy, bříško, ručičky. Z vody koukají jen ramínka a hlavička.
  2. Voda není dostatečně teplá. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 37°C. Pokud máte teplotu vody nižší, přitočte teplou.
  3. Vadí mu světlo, do kterého se dívá, oslňuje ho. Nikomu není příjemné se dívat přímo do žárovky. Proto maminkám radím, aby osvětlení v koupelně nebylo ostré. Stačí umístit do rohu místnosti lampičku.
  4. Chybí jim těsný prostor kolem sebe – cítí volnost, na kterou není doposud zvyklé. Tento problém se dá vyřešit velmi snadno, a to pomocí obyčejné látkové pleny, do které miminko zabalíte a společně s ním vložíte do vody.
  5. Sání – miminko se často uklidní sáním. Mohl by zabrat dudlík? Nebo proč rovnou nevyzkoušet společnou koupel a miminko nakojit ve vodě?
  6. Nervozita rodiče, zda dělá vše správně. Miminko vaši nejistotu vycítí. Důležitá je pohoda a nepospíchat, být dobře naladěn a chtít si společnou chvíli užít.
  7. Nahlas syčte nebo pusťte na zemi vedle vany fén. Miminku to bude připomínat zvuk, který slýchalo u maminky v bříšku.

Co mám dělat, když mi miminko vyklouzne z ruky a lokne si?

Nic se neděje. Zachovejte klid, miminko sbalte ve vodě do klubíčka, aby vodu polklo a nadechlo se. Pokračujte dál, miminko nevyndavejte a v klidu jej houpejte. Miminko na sebe přebírá vaše reakce. Zjednodušeně řečeno, pokud zpanikaříte, začnete křičet, miminko v rychlosti vyndáte z vody a začnete s ním třást, jednoduše bude více v šoku z toho, co jste s ním udělala, než z toho, že se napilo vody. Pokud zachováte chladnou hlavu a tzv. celou situaci zahrajete do „autu“, miminko si toho často ani nevšimne. Zasmějte se, zpívejte a pokračujte dál, jako by se nic nestalo.

Mohu jít do vany s miminkem i já?Newborn baby swim

Samozřejmě. Je to moc příjemné a je to krásný zážitek. Pokud si troufnete sama, můžete jít hned. Pokud ne, počkejte si na video, které pro vás připravuji. Ukáži vám v něm různé finty, jak se s miminkem do vody dostat, jak jej ve vodě držet a jak se zase dostat bezpečně z vany ven (jak jej při tom držet).  Také vám ukáži cviky, které s miminkem ve vodě můžete dělat, jak si jej na sebe položit.

 

 

 

Nevadí, že jsou pod vodou i ouška?

 

Nevadí. V maminčině bříšku je také mělo ve vodě. Tím, že má miminko vyvinut sací reflex, se voda pohybem sanice a kůstek ve středním uchu dostane přirozeně ven. Ouška je vhodné po koupeli vytřít vatovým tamponkem nebo čtverečkem. Záněty středouší nejsou spojené s potápěním do vody. Zánět středního ucha tvoří bakterie, která je v oušku. Neznamená tedy, že děti, které se potápějí, trpí více na záněty. Stejně tak může mít zánět středního ouška miminko, které nebylo nikdy pod vodou, ale nafoukalo mu do ouška, nebo to má prostě dědičné a zánět získalo ze „zadní“ rýmy.

Rada na závěr

Pokud se vám nepovedlo načasování a miminko ve vodě plakalo, ať už kvůli hladu, nebo že bylo unavené, snažte se otírání a oblékání zkrátit na co nejkratší nutnou dobu. Nemusíte jej pokaždé mazat, masírovat apod. Stačí rychle otřít ručníčkem a obléknout. Holt se nepodařilo, příště to bude lepší. 🙂
 

 

Chtěli byste s něčím poradit? Ozvěte se mi.

 

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

 

Vanda S.

Vanda_Schreierova-2
 

32 thoughts on “Pláče při koupání

  1. Dobrý den,
    naší holčičce jsou 3 měsíce, koupeme celkem pravidelně obden. Teď se nám poslední 4 koupání ve vodě rozplakala. Co bychom mohli dělat špatně, resp. co dělat jinak, lépe? Ve vaničce ji drží partner v klubíčku, já umývám. Na „šplouch“ přelévám vodu z dlaně přes hlavičku a obličej. Takto děláme od počátku, změna jen v tom, že už od cca 1. měsíce nebalíme při ponořování do plenky. Koupání bylo vždy v pohodě, asi sice žádná legrace, koukala, občas potřebovala místo mytí (např. podpaží) zastabilizovat, když se tvářila vyděšeně, ale nikdy to nebyl pláč. Není hladová.. Prosím poraďte, co bychom mohli vylepšit, aby bylo koupání zase ok. Děkuji, Hanka

    1. .dobrý den, je možné, že se jí něco nelíbilo (bohužel nezjistíme co…, může to být i bolest bříška, která ji začala trápit právě při koupání a automaticky si to spojí). Postupovala bych tak, že bych na týden koupání uplně vynechala. -hygienu proveďte jen vlhkou žínkou na přebalovacím pultě. Po týdnu vyukoušejte opět koupel. Děti rychle zapomínají. Jinak dle toho co popisujete, postupujete zcela správně a problém bych v tom neviděla. Možná ještě přetaženost / únava. S pozdravem Vanda S.

  2. Dobrý den, máme skoro 4 měsíčního chlapečka a poslední dobou strašně pláče pri koupání. Brečel uz od narození, ale pak jsem začala balit do plenky a byl klid. Bohužel, ale teď breci zas. Jakmile ho vyndam a zabalil do ručníku je klid. Když ho pak mazu tak se uz směje. Nevíte prosím co mám dělat??? Mám uz nervy před každým koupání, že zas bude hysterický plac😟 moc děkuju za odpověď. Kostelnikova

  3. Dobry den, potrebovala bych radu. Mala (3 mesice) mi posledni cca 3 tydny kazde koupani hrozne place. Vodu ma teplou, nic se ji tam nestalo, nehnu se od ni ani na krok. Driv sem hi davala teolejsi vodu, trpi na koliky a ve vanicce sme nahrivali brisko, libilo se ji to, smala se… Ted jen ji tam polozim, tak zacne brecet. Poradte mi co mam delat, nechci aby takhle pokazdy plakala… Dekuji

    1. Dobrý den,
      vyzkoušejte napustit vaší velkou vanu a držet ji na „koníčka“ na břišku tedy. Podívejte se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=eJgLHvwQH24 od 3minuty a 30 sekundy si dávám miminko na bříško. Takto malou držte. Mrkněte kdyžtak na celé to video, jsou tam různé úchopy a manipulace ve vodě. Možná se malá na zádech bojí 🙂 Jiný problém mě nenapadá. Držím palce, ať je to dobré. Vanda S.

  4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat naši malé jsou 4 měsice od narozeni ji neponořuju ouška, vypozorovala jsem ze kdyz se ji tam omylem dostane voda tak zacne hrozny rev ale ne hned az treba po pul hodine nekdy i pozdeji nevite cim by to mohlo byt? Chtela bych ji ponorovat uplne celou ale kdyztakhle vyvadi kdyz se ji tam dostane trosku vody? Dekuji za odpoved

    1. Dobrý den, a jak víte že ten řev těch půl hodiny po koupání je kvůli ouškám? Pochopím, že když pláče bezprostředně po namočení, tak to s tím souvisí, ale nedovedu si představit, že 30 min po namočení oušek začne plakat a vy to přisuzujete ponoření. Jinak pokud chcete, aby si na to zvykla, tak to musíte dělat opravdu při každém koupání. Chválit, dělat blbinky, snažit se rozptýlit. Ono to nebolí, jen to může být lehce nepříjemné a některé děti jsou na to citlivější. Ale zvyknou si všechny. 🙂 S pozdravem Vanda S.

  5. Dobrý den,.chtěla bych se poradit. Má dcera (3 měsíce) od začátku vždy u koupání plakala ve vaničce nakonec pomohlo zabalení do plenky..poté jsme vaničku daly do vany
    A n akonec jsme od ukončeného 2. měsíce koupali ve velké vaně na látkovém lehatku…dceři se to moc líbilo pokopkávala nohama a s nástupem rustového spurtu nám začala ve vaně plakat…ale začne třeba až po 2-3 minutách…kouká na nás i se směje..děláme blbinky s kačenkama a tak…no nicméně vždy udělá ,,rohlík“ a rozpláče se. Dnes jsem zkoušela i to molitanové lehátko a nepomohlo. Teplotu jsme tez zkouseli menit i dokonce jsme posunuli čas koupání z 18 na 19. Hodinu, aby si mala stihla zdřímnout…no a nepohko…nevím už vyzkoušet..mám v plánu s malou chodit plavat a mám obavy, že se jí to nebude líbit. Děkuji za odpověď.

  6. Dobrý den. Mám roční dceru. Od narození jsem jí koupala v kyblíku, pak jsme přešly na vaničku. Vždycky si koupání užívala a koupala se ráda. Koupu jí každý den ve stejnou dobu. Nyní, cca 3 dny zpátky měla hysterický pláč, jenom když jsem jí namočila nožičky. Začala se prohýbat, držela se mě jako klíště, já měla co dělat, abych jí udržela. Zkoušel jí koupat i manžel a to samé. Teplota voda je 37 stupňů, měřím teploměrem. Nic se nezměnilo, nic se jí při koupání nestalo. Vůbec nevím co si počít. Děkuji za radu.

  7. Dobry den,
    Náš maly bude mit 3 mesice, posledni 3 koupani probihaly v desnem placi. Pred tim se mu koupání libilo a nebyl problem, ted sitva ponorime nozicky do vody tak spusti a place celou dobu. Kdyz ho pak vytahnu a utiram a mazu, tam uz je v klidu a usmiva se. Nevim kde muze byt problem, teplotu vody mame vesmes pokazde stejnou. Prijde mi ze ho tim trapime, pritom jsme se na koupani vždycky tesili.
    Dekuji za radu

  8. Dobrý den, máme 9.měsíčního chlapečka, je to objevitel, už i chodí. Chodíme s ním na lekce plavání, vodu má rád, ale jakmile ponoříme tak se mě drží jak klíšťatko a už nemáme šanci se zapojit do dalších aktivit. Navíc se mu vůbec nelíbí když máme něco dělat dle instruktorky, to se vždy semkne a neudělám nic. Mám s ním takové kurzy zcela vynechat? Nebo je na to ješte jiná rada? Děkuji moc.

  9. Dobrý den,chtěla bych se s vámi poradit.Máme 2měsíčního chlapečka.Koupání už zvládáme celkem dobře,koupeme ve vaničce s podložkou.Malý se u něj nesměje,ale nevadí mu to.Po posledních dvou koupání se ale malý hodně rozplakal.Po vytažení z vaničky jsme jej zabalili jako vždy do plínky,usušili a začali natírat krémem,po chvilce začal hysterický pláč,nepomohlo chytnutí za ručičky,ani klidný tón hlasu ani písnička.Hladový by být neměl,koupeme cca hodinu po kojení.Co je oproti dřívějším koupání jiné je to,že mu hlavičku umýváme biodermou,abychom smyli olejíček,který používáme na saboreu.Dáváme si ale pozor,aby se mu nedostalo nic do očí.Poradíte prosím,co jej může trápit po koupání?

  10. Dobrý den, prosím o radu. Dcera má přes dva měsíce a pokaždé hystericky křičí při koupání. Zkusili jsme koupání ve vaničce, zabalení do pleny, různé teploty vody, koupání společně se mnou, koupili jsme látkové lehátko, teď ji koupeme na něm ve velké vaně. Dvakrát na něm neplakala, ale to už jsou tři týdny. Od té doby je vše ve starých kolejích. Povídáme si s ní, zpíváme, světlo je ztlumené, v koupelně je teplo, držení za ruku nepomohlo. Hladová také není. Jinak je to pohodové a usměvavé miminko. Máte prosím nějaký nápad? Děkuji Vám

  11. Dobry den mam 9tydenniho chlapecka, od narozeni mel koupani rad ale posledni dobou jak kdy u koupani place, daval jsem dost vody at je ponoreny a ted i min, protoze jsem nevedela co se deje. Je fakt ze uz asi ud 2 mesice ho trapi prdiky, ale jinak cca pul hodiny ored koupanim nakojim at je najedeny ale i tak, koupeme od den jinak zinkuju a u toho neplace. Nevim si uz rady. Budu rada za vasi rady. Dekuji

  12. Dobrý den, máme 4,5 měsíčního chlapečka, který doteď miloval koupání, vodu. Koupali jsme ho i ve velké vaně a moc se mu to líbilo. Bohužel cca před 14 dny si loknul a já jsem ho v obavě, aby se neutopil, praštila po zádičkách. S doměním že díky tomu vodu nevdechne. Nicméně od té doby nám pláče při koupání v té velké vaně. Je možné že se tolik lekl? V malé vaničce, kterou dáváme do velké vany nepláče a vesele kope. Děkuji za radu.
    Irena

  13. Pěkný den, máme 3 měsíční holčičku, koupání ji od narození vůbec nevadí, ba si ho velmi užívá a ani osušení není problém. S čím máme ale problém je to, že jakmile ji chci namazat olejíčkem nebo rovnou obléct spustí se řev. Zkoušela jsem jiné mazání, jiné pyzamko, po osušení nakrmit, více i méně teplou místnost, celý proces urychlit. Nic nepomáhá. Přitom je nakrmena, odpočata. Už si nevím rady, moc bych si přála, aby jsme si celé koupání obě užívaly. Za případnou odpověď Vám předem mockrát děkuji.

  14. Dobrý den. Prosím o radu. Máme chlapečka dnes 11 dní. Koupeme ve vanicce na plastovem lehatku. Do vody ho pokládám zabaleného v látkové plene. Kdyz ho dáme do vody je klidný, ale jak začneme otirat zinkou, začne hodně plakat a není k utiseni. Uklidní se až když ho v osusce vezmu do náruče ale je pak neklidny i kdyz ho mažeme. Co dělat jinak aby se mu koupání líbilo? (Do vany s ním zatím do konce sestinedeli nemůžu, pak se chystám koupat s ním.) Moc děkuji za radu. Míša

    1. Dobrý den, předpokládám, že jste si článek přečetla a eliminovala všechny možné věci, které by pláč mohl být způsoben. (málo ponořený do vody, apod…) Napadá mě, že mu třeba vadí žínka. Pokud je ze začátku klidný, tak pokračujte v mytí jen rukou. Dítě není špinavé a žínku vesměs nepotřebuje. Vyzkoušejte to. Osušení a mazání proveďte velmi rychle. Já jsem třeba rovnou s vyndaným miminkem šla rychle kojit, jakmile se uklidnilo a bylo stále zabalené v osusce, tak jsem pak po nakojení namazala a oblékla. Někdy tu změnu prostě děti nedokážou zvládnout a propuknou v pláč. Neděláte nic špatně. Vyzkoušejte toto a uvidíte, držím palce. Vanda S.

  15. Dobrý den, mám 3 měsíční holčičku a skoro po každém koupání pláče. Ve vaně je spokojená směje se ale vyndam ji z vany zabalím do ručníku a za chvíli pláč. Zkoušíme zpívat povídat nic..teplo v koupelně a ložnici je na oblékání do pyzamaka. Place mi i při mazání..menili jsme i olejicek..zkousela jsem i nemazat a taky poplakavala. Trápí mě to jak hodně pláče tak potom když je oblečená a zvednu ji tak polyká sliny tak se úplně zalyka. Čím to může být?

  16. Dobrý den,mame dvouměsíčního chlapecka, narozeny klestovym porodem, neurologicky v poradku ale je trosku vucd v tenzi, nema rad volny prostor, na spinkani zavinujeme,ma moc rad koupani v kybliku,zkousela jsem vanickovani,pri ponoreni se usmival ale jakmile zjistil otevreny prostor zacak byt vydeseny,klepat se a posleze plakat. Bylo videt ze mu voda jako takova nevadi,spise ta volnost.Prosim o tip ci radu jak mu koupani zprijemnit, moc by mu to prospelo i vzhledem jeho tenzi.

  17. Dobry den, mam 3 mes chlapečka. Ze začátku mu koupání nevadilo. Nemame doma vanu a tak koupu v dětské vanicce. Ale asi od měsíce při koupání pláče. Jen dvakrát se stalo ze neplakal. Koupu ob 2 dny. Nikdy se nestalo ze by se nalokal nebo jiná nepříjemná zkušenost. Zkousela jsem zabalit do plenky, změnit místnost koupání, čas koupání, před nebo po krmeni, teplotu vody. Ale v poslední době je to spíše horší. Je veselý ale v sekundě kdy ho namočím zpusti hystericky řev a nekdy nepřestane ani při sušení. Prosím poraďte. Mam zkusit koupací kbelik nebo více sedící vaničku. Napadlo me ze se mu nelíbí v leze. Dekuji

  18. Dobry den, mala ma 6 mesicu a vanickujeme. Koupani vzdy mela rada ale co jsme naposledy vanickovali a poprve potapeli pri koupani hystericky breci a chyta se me. Z vany jsem presla na vanicku ale nepomohlo to a ani uz oblicejik nepolevam vodou. Prosim o radu co dal. Chtela bych chodit s malou plavat ale takto? A take bych chtela at si koupani opet uziva.

  19. Dobrý den, mame 2,5 měsíční holčičku a koupání je zatim nepřítel cislo jedna. Bez place se obesla jen prvni dve koupání jeste v porodnici (jednou sestricka, podruhe ja sama). Zkouseli jsme vanicku, zavinuti do pleny, lehatko do vánicky, kyblik, zkouseli jsme ruzne teplou vodu a vysledek porad stejny. Beru klidne spokojene miminko a cca do dvou vterin co se dostane do kontaktu s vodou obrovsky rev, ktery se uklidni jakmile ji z vody vyndam a hodim pres ni suchou plenu. Co jeste muzeme zkusit? Podotýkám ze mame pouze sprchovy kout. Muzeme jeste doufat, ze k lásce k vodě jeste doroste, nebo se mame smirit s tim, že nase holcicka, znamenim zverokruhu ryba, bude ryze suchozemska?

  20. Dobry den, mám 6m holčičku. od narození se nemůžeme naladit na vlnu v koupání. Jinak ve všem jsme na sebe napojené. Po každé když ji jdu umýt aspoň zadeček a dlani naberu vodu tak hned začne plakat. Vůbec netuším co s tím každé koupání je pohroma. Co zatím jsme nezkoušeli bylo koupání spolu. mohla by jste mi prosím poradit? děkuji

  21. dobrý den, mám skoro 4 měsíční holčičku, bohužel už od začátku nebyla vodomik jak starší, ale začala jsem i kvůli bříšku dávat víc vody a bylo to bez pláče. byl jí potvrzen stridor a tichý reflux, dcerka tudíž chrci a hůře dýchá. A i když si kolikrát vanu vyloženě vyrve když ji tam ponořím tak asi měsíc dělá to že lape po dechu a jako sebou mrska a leka se. nevím jak to popsat jak když bych ji polevala studenou. teplota je dobrá je na pěnovém lehátku jistim hlavičku a povídám si s ní. mám Teda v plánu vanickovani ale musím počkat až bude jistě držet hlavičku aby byl tatínek ochotný ji pak vzít z vody, teď se ještě boji, přiznávám že si ji s vanou nechávám až po osmé až dvouletá spinká a mám na ni večer klid m

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top