Úvod > Poradna > Blog - život - poznání > Společná koupel a kontakt, mocný čaroděj

Společná koupel a kontakt, mocný čaroděj

Blízký kontakt je velmi důležitý

Tak a teď se připravte na vysokou školu magie, protože tohle opravdu funguje. Pláče vaše dítě při koupání? Máte málo mléka? Nějak se pořád nemůžete naladit na „maminkovství“? Prozradím vám jedno kouzlo, které dokáže vyřešit mnoho problémů. Včasný blízký kontakt s dítětem při jakémkoliv problému dokáže dělat zázraky a zajistit skoro neplakající miminko! Pohodlně se usaďte a přečtěte si, proč tomu tak je.

Napadlo vás někdy se s miminkem vykoupat?

Ptám se na to často a vždycky slyším „Ty jo, to mě nikdy nenapadlo“. A jaká škoda to je, moje milé. Asi všechny víme, jak důležitý je kontakt kůži na kůži dítěte po porodu, tzv. bonding, ale co když se nám nepodařil. Všechno můžete dohnat! Blízký kontakt je jako výživa pro duši. Voda je neutrální prostředí, které vás zrelaxuje, uvolní a naladí na úplně jiné myšlenky. Propojí vás s miminkem a najednou budete mít pocit, že mu asi začínáte rozumět. Možná se teď smějete, že přeháním, ale v tom je právě to kouzlo. Vyzkoušejte si to. Prostě si se svým novorozencem, kojencem či batoletem vlezte do vody a uvidíte. Prvně si ale povíme něco o blízkém kontaktu a poté budeme ve společné koupeli pokračovat.

Pokud velmi rychle a pohotově reagujete na dětský pláč a podaří se vám jej zastavit ještě na začátku, časem se stane, že dítě nebude mít potřebu v podobných situacích plakat.

Blízký kontakt, to je jako jídlo pro duši

Teď se soustřeďte, pro unavenou mámu to bude možné těžké na přelouskání, ale stojí to za to.

Jozef Hašto, slovenský psychiatr, píše o uklidnění kontaktem:
„Všechny vjemy, které souvisí s blízkou tělesnou a emoční interakcí při pozitivní vztahové vazbě, se obzvlášť dobře ukládají a konsolidují v paměti. Tyto zkušenosti se ukládají v systému implicitní paměti a dají se lehce aktivovat při určitých klíčových vjemech. (Ale vzpomínka na celou událost, tak jak se odehrála v prvních 2-3 letech, není přístupná vědomí. Člověk si uvědomí jen určité tělesné pocity, změnu vegetativních regulací, emoci.) Když dítě najde bezpečný přístav v lůně své matky (nebo otce), poté co bylo separované nebo je něco bolelo, spustí se celá kaskáda neurohormonálních procesů, ke kterým patří i vylučování oxytocinu a opiátů. To okamžitě inhibuje předtím aktivované vzorce úzkosti nebo jiných negativních emocí. Pokud chybí vztah pozivitní vazby, nedochází ke klestění této reakční pohotovosti a příslušných paměťových stop a takové dítě je mnohem těžší uklidnit. Neschopnost nebo snížená schopnost regulovat negativní emoce je charakteristická pro mnohá duševní onemocnění.“

Zjednodušeně řečeno, pokud miminko či dítě pláče nebo jej něco bolí a není na tuto situaci reagováno blízkým kontaktem, dítě si ji v sobě „zapisuje“ a poté tolik neumí pracovat a řešit negativní emoce. Jsou to prostě nerváci. Naopak když byla situace řešena v náručí či objetí, prostě v kontaktu s rodičem, tyto nepříjemné bolestné situace se v hlavě „mažou“ a přebijí je pocity spokojenosti. Takové dítě pak umí lépe pracovat samo se sebou a rychleji se uklidní.

Musím říct, že sama mám tu zkušenost se svými dětmi. Pokud velmi rychle a pohotově reagujete na dětský pláč a podaří se vám jej zastavit ještě na začátku, časem se stane, že dítě nebude v podobných situacích ani plakat. Protože platí, co napsal Jozef Hašto. Zkrátka mají pozitivní vazby a rychleji se uklidní. Bohužel u prvního dítěte jsem nebyla tak pohotová a přiznávám, že plakalo více, než mé ostatní děti. Buď to bylo způsobené mým pocitem, že když jej vezmu do náruče při každém zaplakání, tak jej zaručeně rozmazlím, nebo tím, že jsem prostě nevěděla, jak mu pomoci. Dnes to vím. A povím vám to také. Jakmile vaše dítě jenom pípne, honem ho vezměte a rychle utište. Vyplatí se to 😀 jak pro vaše uši, tak pro samotné vaše dítě, které bude poté emocionálně stabilnější a silnější jedinec, než ten, který dlouhé hodiny plakal.

Pláču u mámy v náručí a pláču sám… velký rozdíl

Ještě bych ráda řekla, že je rozdíl mezi pláčem, kdy je dítě samotné, a pláčem, kdy jej držíme a jsme u něj. Jsou situace, které prostě nemůžeme vyřešit. Jako třeba novorozenecká kolika či bolesti bříška. Vždy maminkám říkám, že je hrozně důležité být s miminkem a přijmout jeho pláč. Asi 100% klidná být nemůžete, ale pokud víte, že jste pro miminko udělala vše a přesto pláče, není to ve vašich rukách. Tedy vlastně je. Dítě je přesně tam, kde má být, ve vašich rukách a na správném místě. Na milion procent cítí, že jste u něj a že sdílíte jeho trápení. A to mu nesmírně pomůže a posiluje ho to do budoucna. Opět tím utužujete pozitivní vazbu, která pomůže později.

A nyní se dostáváme k té mocné čarodějce – společné koupely na kterou nedám dopustit a všem jí doporučuji

Hodně často dostávám dotazy, co dělat když miminko pláče při koupání

Skoro vždy vypadají takto:

Mám čtyřměsíční holčičku, kterou nejde vykoupat bez velkého pláče. Když jsme přišli z porodnice, tak jsem ji párkrát vykoupala a nebrečela, pak náhle to bez křiku nešlo. Látková plena, hračky, zpívání, teplá voda, ponořené celé tělíčko, koupání v kyblíků nepomáhá. Vlastně jdeme koupat s tím, že jsem prostě připravená, že bude řev a stres a nikdo si to neužije, a to jsem se tak na naše rituály s koupáním ještě v těhotenství těšila. Zkoušela jsem to i s menším či větším množství vody. Strašně ráda bych vás požádala o radu, co a jak mám udělat pro to, abychom se z toho nezbláznily a malá začala mít vodu a koupání ráda. Moc vám děkuji za odpověď. Unavená máma…

A světe div se, moje odpověď vždy vypadá takto:

Máte doma vanu? Mám na mysli velkou, ve které se koupete vy, ne plastovou vaničku. Pokud ano, tak 7 dní po sobě se choďte koupat vy s malou. Chovejte ji v náručí, mazlete se… pokud kojíte, tak kojte. Buďte tam prostě s ní. Za sedm dní máte problém vyřešen. Vanda

Následně cca do 10 dní přijde odpověď:

Dobrý den, Vando, jsem unešená a opravdu moc překvapená! To už jsem vlastně byla hned první koupání s malou. Šla jsem na ni pomalu a opravdu nebrečela a po pár koupáních měla i tendenci natahovat se za hračkami. Nikdy bych nevěřila, co udělá společné koupání, jen jsem ji ještě nezkoušela vykoupat samotnou, v kyblíku nebo vaničce. Chtěla bych Vám moc moc moc poděkovat za radu do začátku, opravdu jste mi moc pomohla. Přeji Vám moc krásný den. Spokojená máma…
 
Samostatný článek na téma pláč při koupání si můžete přečíst zde.
 

Máte málo mléka? Není probém, vyřešíme!

Žádné řecké seno, bobulky z lékárny, kojící čaje nebo homeopatika vám moře mléka nezajistí tak, jako kontakt matky a dítěte. Blahodárně ovlivňuje tvorbu hormonů (oxytocinu a prolaktinu), které matku ladí na správnou pečovatelskou vlnu. Oba hormony navozují matce příjemné pocity a také, což je velmi důležité, se zásadní mírou podílejí na tvorbě mateřského mléka. Čili kontaktem s miminkem (při nošení v šátku, v náruči, v posteli nebo i třeba právě při společné koupeli) automaticky nabíhá laktace a produkce mléka se bude zvyšovat. Podobné procesy startují i v těle dítěte. 

Hygiena?

Nemusíte se bát, že byste nějak ohrozila miminko. Děti jsou přeci z nás. A pokud i tak máte obavy, stačí se před společnou koupelí osprchovat a nic nebrání společnému koupání. Sterilní prostředí navíc nezajistí odolné a zdravé dítě. Kontaktem s bakteriemi dítě buduje a posiluje svou imunitu. Pokud jste ještě v šestinedělí, doporučuji použít intimní tampony. 

Nevím, jak ve vodě miminko držet

Nebudu vám říkat, kterou rukou máte držet miminko a kterou si pouštět vodu, to zvládnete každá sama. Stačí si klasicky napustit vanu, udělat příjemné prostředí a s miminkem v náručí si vlézt do vody. Pokud se po porodu necítíte na doslova atletický skok přes okraj vany, táta vám určitě pomůže a prcka podrží, než se pohodlně usadíte. A ve videu se můžete podívat, jak miminko ve vodě držet, kojit a jak s ním i lehce cvičit proti bolesti bříška.
 

A teď povinně!

Dneska se všichni vykoupejte se svými prcky! Je jedno jak jsou staří. Napište mi, jaké to bylo. Těším se na vaše reakce 🙂

Vanda S.

Naše první společné koupání s Hynečkem 🙂

 
Nechte si zasílat upozornění na nové články.
Loading

7 thoughts on “Společná koupel a kontakt, mocný čaroděj

  1. Chtela jsem se s detmi koupat, ale jsem zimomriva a docela jsem trpela. Ale kdyz byla krize (nemela svuj den), zalezly jsme do vany a hned bylo lip. Ji. Mne se pritizilo.(zimou) 😀

  2. Dobry den, dnes mam rocni dcerku. Bohuzel kojeni nam nevyslo a po sestinedeli jsme museli prejit na um. Ale i tak jsem instinktivne dceru mela neustale u sebe. Noseni v satku od narozeni, spani v tesne blizkosti, kazdy plac jsem hned tesila. I kdyz nemame vanu, vyresily jsme to spolecnym sprchovanim, ktere obe milujem. Vzdy jsem se ridila instinktem, ktery rika byt vzdy na blizku. I kdyz me ze zacatku vsichni v okoli odsuzovali a rikali, ze ji rozmazluji. Dnes se naopak vsichni divi, jak je klidna, hodna a samostatna. Nebojte se „rozmazlovat“. Je to to nejlepsi co pro vase dite muzete udelat 🙂

    1. Diky za tento komentar, zas me probral. Ja se porad obvinuji ze nam kojeni nevyslo (zrejme to proste byla souhra blbych nahod) ale z prsu laska netece🙂to jste mi zas pripomnela. Jinak kontakt se snazim mit co nejvic, vzdyt i mladatka jsou neustale s maminkou nez se mohou samostatne hybat.

  3. Nas mrnous koupani ve vanicce take moc rad nemel, vzdy vypadal vyplasene a nejiste. Od te doby co se koupeme spolu to vypada ze se mu to libi. Je uvolneny, pobrukuje si a rozhlizi se po koupelne 🙂

  4. S dcerou se koupeme společně od 7. Týdne a když to je mozne hezky všichni dohromady,máme velkou vanu tak to jde krásně. Malá je krásně uvolněná, jde vidět že si koupel užívá ,teď už si brouka , prokopává se a když má chuť i se nakojí 😁,jelikož už má to má spojené koupel,najíst a jít spinkat hezky s námi. Teď když to člověk vidí a cítí její spokojenost hned by to dělal od začátku i s satkovanim 😊

  5. Dobrý den,
    Moc chci začít se společným koupáním, dcera má 3 měsíce. Řeším však, zda nemůže dostat nějakou infekci? Píšete, že se nemáme bát, že jsou z nás, jenže co když mám nějakou vaginální infekci a nevím o tom? Ještě si říkám, že při koupání spolyká trochu vody a bakterie, která by na kůži problém nezpůsobila, při spolknutí by mohla? A poslední, co řeším je čistota vany… měla bych do vody přidávat sůl nebo to děťátku uškodí?
    Děkuji za odpovědi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Top